תחנת הרכבת תיקרא על שם "שינדלר הבריטי"

ממשלת צ'כיה תדון בהצעה לשנות את שמה של תחנת הרכבת המרכזית בפראג ולקרוא אותה על שמו של מי שהציל 669 ילדים יהודים בזמן השואה.

ניסן צור - ערוץ 7 , כ"א בתמוז תשע"ה

העיר פראג. ארכיון
העיר פראג. ארכיון
צילום: פלאש 90

פוליטיקאי צ'כי המתמודד על ראשות עיריית פראג, הגיש לממשלה הצעה לקרוא את תחנת הרכבת הראשית של פראג על שמו של סר ניקולס וינטון, שזכה לכינוי "שינדלר הבריטי" לאחר שהציל 669 ילדים יהודים בשואה והלך לעולמו לפני כשבוע בגיל 106 בבריטניה.

בראיון לתקשורת הצ'כית אמר הפוליטיקאי יאן צ'יזינקי, כי הגיש את ההצעה לאחר שקיבל פניות מאישי ציבור רבים בצ'כיה שביקשו להנציח את שמו של האיש שהציל מאות ילדים יהודים בשואה לאחר ששילח אותם מצ'כוסלובקיה הכבושה ברכבות אל מדינות בטוחות יותר, בעיקר לבריטניה.

מיד לאחר שנודע על מותו, הוצבו סמוך לתחנת הרכבת של פראג אלפי נרות ופרחים מצד תושבים מקומיים שביקשו להנציח את שמו של וינטון. "אנו צריכים לשבת קודם עם משפחתו של וינטון ולדון איתם ברעיון. ההחלטה שלהם היא העיקרית כאן" אמר צ'יזינקי.  

שר התחבורה הצ'כי, דן טוק, אמר כי הוא תומך ברעיון ומאמין כי גם חבריו לממשלה יצביעו בעד. "צריך לבצע את שינוי השם בצורה מסודרת. בעבר נקראה התחנה על שמו של קיסר אוסטריה לשעבר פרנץ יוזף, וכיום היא נקראת על שמו של נשיא ארה"ב לשעבר דרו ווילסון.

"צריך לשנות את שמה של התחנה ולקרוא אותה על שמו של וינטון, אבל לעשות זאת בהליך מסודר על מנת למנוע כאוס ובלבול" אמר טוק.

נציין כי שמונה חודשים לפני מותו, קיבל וינטון את עיטור הכבוד הגבוה ביותר של צ'כיה מהנשיא מילוש זמאן. בשנת 2009 נחנך פסל של וינטון סמוך לתחנת הרכבת ממנה יצאו הרכבות העמוסות בילדים יהודים בשואה, ובמהלך טקס הסרת הלוט מעל הפסל אף יצאה מהתחנה "רכבת וינטון" ועליה מספר ניצולי שואה שחייהם ניצלו בזכות וינטון.

ההצעה אמורה לעלות להצבעה בשבועות הקרובים בממשלת צ'כיה.