בתי ספר לטרור

אין שום הפתעה בכך שמתגלים תאים של דאעש בקרב הבדואים בנגב, או בכך שבראש ההתארגנות עומדים מורים.

עמיאל אונגר , כ"ב בתמוז תשע"ה

בתי ספר לטרור        -ערוץ 7
קודַם למרות שסומן בידי הנאורים. עופר וינטר בתרגיל של גבעתי
צילום: דובר צה"ל

כאשר התבשרנו שבנגב פועל תא של דאעש, כולל מורים שעובדים במערכת החינוך הישראלית, פרצה כאן תדהמה.

השאלה היא ממה יש להיות מופתעים. כבר דווח בעבר על ערבים ישראלים שהצטרפו לדאעש, ואף זכו לתואר שאהידים. אז אפשר לשער שבקרב הבדואים בנגב עשויה להיות אהדה לדאעש כמי שמחזיר עטרה ליושנה, וכמיטב המסורת הבדואית מנצל את השטח המדברי בסוריה ובעיראק כדי להנחית מכות פתע על היריב - רק שהוא משתמש בטנדרים ולא בגמלים.

יש קירבה בין הבדואים בישראל לקרוביהם בסיני שהשתתפו במתקפה הרצחנית נגד צבא מצרים. הקשרים כבר הוכחו על ידי מי שהבריחו מסתנני עבודה ממצרים לישראל. אבל גם אם הייתה פה גדר בגובה של עוג מלך הבשן, ההשפעה הדאעשית הייתה חודרת אותה. מי שהצליח להגיע דרך הרשתות החברתיות עד מקומות כמו אוסטרליה, לעורר הזדהות ולהסית את המפגע הבודד והתא המקומי, מסוגל להגיע בנקל גם לנגב, למשולש ולגליל כשהוא חורש בתלם שהכינה לו התנועה האסלאמית. 

זה לא מפתיע למצוא את דאעש בבתי הספר. שר החינוך מדבר על חציית קו אדום, אבל בשביל האסלאמיסטים מדובר בעניין שבשגרה. בריטניה גילתה שאסלאמיסטים משתלטים על בתי ספר בברמינגהם ומנצ'סטר, מוחקים כל זכר לנצרות ולמעשה הופכים את בתי הספר למדרסה קטנה ומדרסה תיכונית. תנועות מהפכניות תמיד ידעו לנצל את מוסדות המדינה לקידום רעינותיהם. אנואר סאדאת נרצח על ידי קצינים בצבא מצרים שהיו קשורים לתנועות אסלאמיות.

כנראה שמקור ההפתעה הוא בכך שבראש ההתארגנות עומדים מורים, שאמורים לסמל את הקידמה, ובמקום זה הם משווקים את החזרת הח'ליפות האסלאמית ומקלסים את מעשי הזוועה שמבצע דאעש. אבל גם בסוגיה זו אין מקום להפתעה. מי ירש את מקומו של בן-לאדן באל-קאעידה אם לא הרופא המסור איימן אל-זווהירי, האדיש כנראה לשבועת הרופא "ראשית כול אל תזיק". בין המצטרפים לדאעש נמנים רופאים ואקדמאים. לפני שבוע בלבד הבריזו שבעה סטודנטים בריטים לרפואה לסוריה ולדאעש. כאשר פונה הארגון למוסלמים ברחבי העולם להגר למדינה האסלאמית, הוא פונה לבעלי מקצועות חופשיים ומזמין אותם להשתתף בתהליך ההיסטורי של בניית המדינה. אבל אין כאן מקום להלין במיוחד על דאעש, כבר קדמו לו רוצחים המוניים ומגלומנים בעלי תארים כמו ד"ר ג'וזף מנגלה ופול פוט - מראשי החמאר-רוז' בקמבודיה.

האיחוד מתפורר, וטוב שכך

אחרי שבוועידת זכויות האדם הנציגים האירופים הצביעו בעד הדו"ח האנטי ישראלי, אבדה אצלי שארית הסימפתיה לאירופה.

נוכח מצבם המידרדר של היהודים ביבשת, האזהרות מהרעת מצבם של היהודים בעקבות עלייתן של מפלגות קיצוניות לא מעוררות דאגה מיוחדת. הרי מצבם של היהודים לא הכי טוב גם תחת שלטונן של מפלגות מיושבות ומהוגנות. היהודים באירופה חזרו להיות SCHUTZJUDEN - יהודים שנהנים מהגנת המדינה, אבל בכל זאת מרגישים מאוימים בתוכה. בתי ספר יהודיים הפכו למבצרים, והלימודים בהם מתנהלים תחת מאבטחים חמושים בתת מקלע. אפילו במדינה כמו בריטניה, קיים סיכוי סביר שאיש השמאל הקיצוני וחבר הפרלמנט ג'רמי קורבין יהפוך למנהיגה הבא של מפלגת הלייבור. קורבין הוא ידידם הטוב של חיזבאללה וחמאס, והוא זכה השבוע לתמיכת האיגוד המקצועי הגדול בבריטניה UNITE, ארגון שנקט עמדה חד משמעית לטובת חמאס בימי מבצע 'צוק איתן' ותומך בגלוי בחרם נגד ישראל.

האיחוד האירופי תמיד ראה בישראל מדינת לאום אנכרוניסטית. המסר שלו היה התגברות על הרעיון הלאומי על ידי יצירת תלות כלכלית הדדית, שתהפוך מלחמה בתוך אירופה לבלתי כדאית לחלוטין. הציפייה הייתה שהמנגנונים הכלכליים המשותפים יניעו בהכרח את המדינות החברות באיחוד לעבר איחוד פדרלי מלא, מעין ארצות הברית של אירופה. התהליך נעצר בחצי הדרך. האיחוד הכלכלי, שהיה הקטר לתהליכי האיחוד, יוצר כעת חיכוך, היות שאי אפשר לגבש מדיניות כלכלית שתתאים גם לגרמניה וגם ליוון. בנוסף לכך, נוכח כללי הסחר החופשי העולמי ועלייתה של דרום מזרח אסיה, האיחוד הופך להיות פחות אטרקטיבי.

ההתבססות על הגורם הכלכלי הפכה את אירופה, בהיבט הביטחוני, לאוכלת חינם על שולחנה של ארצות הברית. גם מי שמתנגד לבדלנות החדשה שמוביל ממשל אובמה חייב להודות שלאמריקנים יש סיבה להרגיש פראיירים במערכת היחסים שלהם עם אירופה. לכן כאשר ארצות הברית כבר לא בתמונה, האירופים נותרים לבדם מול פוטין והסיפוח הזוחל של אוקראינה. ברוסיה מעיינים מחדש ב"חוקיות" ההחלטה להעניק עצמאות למדינות הבאלטיות, שהן חברות באיחוד האירופי ובנאט"ו. מערכת שמתקשה לספק רווחה כלכלית ואינה מסוגלת להגן על אזרחיה, מאבדת את הלגיטימיות שלה. אם תקרוס, אין סיבה להתאבל.

הגנרל חורף

ברכות לתא"ל עופר וינטר על קידומו בצה"ל, במיוחד מול התנכלויותיהם של מי שרואים קצין כמוהו כסכנה, כמו אפי איתם בזמנו. תחילה האשימו את וינטר בהדתת הצבא, היות שפקודות היום שלו ללוחמים ב'צוק איתן' השתמשו במוטיבים יהודיים דתיים. לאחר מכן הגיעה פרשת ההטרדה המינית שבעטיה נאלץ לירן חג'בי לעזוב את השירות, והיו מי שניסו להפוך את פרשת חג'בי לפרשת וינטר, כאילו שוינטר ידע, הסתיר וטייח. אך הפרקליטות הצבאית סגרה את התיק נגד וינטר.

כמי שסומן, הצעד הנכון לכאורה מבחינתו של וינטר היה לנטוש את חג'בי לאנחות. במקום זאת, בשלב הטיעונים לעונש שלח וינטר מכתב תמיכה בחג'בי. מיד הופיע מכתב קצינים (וידוע מי מפרסם מכתבי קצינים) ובו בקשת סליחה מהמתלוננת: "אנחנו מתנצלים. אנחנו מצטערים שנאלצת לחוות את שחווית, שנאלצת לשרת תחת פושע כלירן חג'בי ולחוות את הגיבוי שנתנו לו מפקדיו". לא זכור לי שמישהו מתח ביקורת דומה כלפי מי שהעיד לטובת אולמרט.