בבית אל מעלים הילוך במאבק

מאות בני אדם הגיעו ביום ראשון השבוע לעצרת תפילה שהתקיימה בסמוך למבנים ששופטי בג"ץ הורו להרוס במערב היישוב בית אל.

ניצן קידר - ערוץ 7 , כ"ב בתמוז תשע"ה

בבית אל מעלים הילוך במאבק-ערוץ 7
“מדיניות משפטית גזענית”. ח”כ סלומיאנסקי במאהל המחאה של תושבי בית אל
צילום: מיכל דנה

מאות בני אדם הגיעו ביום ראשון השבוע לעצרת תפילה שהתקיימה בסמוך למבנים ששופטי בג"ץ הורו להרוס במערב היישוב בית אל. בעצרת נטלו חלק הח"כים מוטי יוגב וינון מגל מהבית היהודי, רבני היישוב ותושבים.

הרב שבתי סבתו, מרבני היישוב בית אל, אמר למתפללים: "באנו לזעוק את זעקת הצדק, באנו לזעוק זעקה גדולה נגד העוול הנמשך של מערכת המשפט ושופטי בית המשפט העליון זה עשרות בשנים. אבן יסוד בכל משפט היא הפסוק 'לא תכירו פנים במשפט'. כאן, לעיני השמש, תושבי יהודה ושומרון נרדפים בידי מערכת המשפט ומופלים לרעה מול הפלשתינאים הערבים. הגיע הזמן להניח את האמת על השולחן ולומר בקול רם: בכל נושא הקרקעות ביהודה ושומרון מתנהלת מדיניות משפטית גזענית ודורסנית".

ח"כ מוטי יוגב הוסיף: "צריך למצוא כל דרך לא להרוס אלא לבנות, לא לעקור אלא לנטוע". גם אמש (רביעי) התקיימה עצרת מחאה נגד ההחלטה.

בבית אל מגבירים את המאבק נגד ההרס שעליו הורו שופטי בית המשפט העליון, אשר החליטו להרוס את מבני 'בתי דריינוף' עד לסוף החודש הנוכחי, זאת למרות שהסדרת המבנים מבוצעת בימים אלה ממש. השופטים טענו כי יש צורך ראשית להרוס כדי לבצע את הוראותיהם, ואם אכן חוקיות הבנייה תסודר, להתחיל לבנות את הבתים מחדש.

במסגרת זו העביר ראש מועצת בית אל, שי אלון, את לשכתו סמוך לבית המשפט העליון, ושם גם התקיימה העצרת אמש.

"אנחנו נמצאים בהגברת תהליך המחאה", מספר ראש המועצה אלון ל'בשבע'. "יש לנו כעשרים יום עד להריסת הבתים ואנחנו מפגינים נוכחות". אלון טוען כי החלטת בג"ץ היא לא פחות מ"שערורייתית". "בג"ץ הורה להרוס 24 דירות, בניגוד לעמדה מפורשת של המדינה שאמרה שהיא מכשירה את המבנים. עד היום בג"ץ מעולם לא התערב בהחלטה על הרס בתים שנמצאים בתחום שיפוט של רשות מקומית. בג"ץ עשה כאן איגוף משמאל לממשלה".

מצד שני, אלון לא אופטימי בעניין קבלת סיוע מרשויות המדינה. "לפני שלוש שנים", הוא מזכיר, "בעקבות הסכם שכונת האולפנה, אמר ראש הממשלה שיהרסו 30 מבנים וכנגדם ייבנו 300 יחידות דיור. ה‑30 נהרסו, וה‑300 מעולם לא התקיימו".

עם זאת אלון, יחד עם התושבים, נחוש להיאבק בהחלטת בית המשפט. "אנחנו הולכים למאבק ציבורי בעניין הזה, עד הסוף. אנחנו עדים לתופעה פסולה שבג"ץ מנהל את המדינה. הוא החליט להיות המחוקק ולהחליף את הממשלה. נוצר מצב שהתושבים שלנו מופלים לרעה: מצד אחד בית המשפט מושך את ידו מהתערבות בנוגע להריסת בתי מחבלים, אבל מצד שני כשמדובר בבתי יהודים שהם בתחום שיפוט ברור שלנו, הוא מורה להרוס. אנחנו לא נאפשר את זה, ולא ניתן להרוס את הבתים. אנחנו נילחם בבג"ץ ונאזן את מה שקורה שם".