מה זו מתקפת סייבר וכמה היא מסוכנת?

פרופסור דני דולב, מומחה לסייבר, אומר לערוץ 7 כי "אי אפשר לשלול אפשרות שמישהו ינסה לפגוע באמצעות כניסה למערכות של רכבות".

אלירן אהרון , כ"ב בתמוז תשע"ה

 

פרופסור דני דולב, ראש מרכז המחקר להגנת הסייבר באוניברסיטה העברית בירושלים, מתייחס היום (חמישי) בראיון לערוץ 7 למה שנראה היה כמתקפת סייבר אתמול נגד הבורסה בניו יורק.

פרופ' דולב מסביר מה הביא להפסקת המסחר אתמול למשך יותר משלוש שעות, "יש הערכות שונות מה המקור לזה, הטענה הרשמית שמדובר בתקלה טכנית בעקבות עדכון התוכנה האחרון, אי אפשר לשלול את זה, אבל הסיבה שמתעוררות הרבה שאלות, זה מכיוון שהיו אתמול בארה"ב מספר אירועים בלתי תלויים, ועל כל אחד מהם נאמר שהוא לא התקפת סייבר, והסיכוי שכל זה יקרה באותו הזמן הוא נמוך".

"לכן יכול להיות שבאמצעות רשת התקשורת השביתו את פעילות האתר, אבל אין לנו מידע מלא על זה, ובהחלט יכול להיות שמדובר במקריות. אבל מה שראינו אתמול גם אם אין לזה קשר לחבלה, בפעם אחרת בהחלט אפשרי שיהיה לזה קשר", אומר דולב.

לדעתו בהחלט אפשר להגדיר את ההתקפות האלה כטרור, "אם מדובר באנשים פרטיים אפשר לקרוא לזה טרור, ואם מדובר בארגון גדול או מדינה זאת הופכת להיות לוחמת סייבר. מה שאנחנו רואים היום זה סימפטומים לבעיה עתידית, אי אפשר לשלול אפשרות שמישהו ינסה לפגוע באמצעות כניסה למערכות של רכבות לדוגמה".

פרופ' דולב אומר שההתמודדות עם איום הסייבר לא תהיה קלה, "ההיסטוריה האנושית מלאה במקרים שעמדנו מול דברים שנראו בלתי אפשריים והתגברנו עליהם, גם במקרה הזה אני בטוח שנוכל למצוא את האיזון הנכון בין נוחות לאבטחה יהיה לזה מחיר כלכלי ומחיר של נוחות".

לפרופ' חשוב להציף נקודה נוספת, "לאחרונה שמענו הרבה בחדשות על המאגר הביומטרי, והיו הבטחות מהשב"כ ומכל מיני גורמים שזה לעולם לא ידלוף, ואנחנו רואים שתמיד בסופו של דבר אם מישהו רוצה הנתונים יכולים לדלוף".