אלו תנאי החמאס למו"מ על הנעדרים

בכיר בארגון הטרור מדגיש: לא ימסר לישראל כל מידע על מספר הישראלים שבידי חמאס או על מצבם קודם לעמידה בתנאים שהוצבו.

דלית הלוי , כ"ב בתמוז תשע"ה

אברהם מנגיסטו
אברהם מנגיסטו
צילום: אלבום משפחתי

ארגון החמאס מציג תנאים קשוחים ובלתי מתפשרים למסירת מידע כלשהו או לתחילת מו"מ עקיף עם ישראל בנוגע לנעדרים ישראלים הנמצאים ברצועת עזה.

בראיון לאתר "alresalah.ps" אמר אוסאמה חמדאן, ראש מחלקת יחסי החוץ בחמאס, כי ארגון הטרור כלל לא יתייחס לשאלת מספר "האסירים" שבידיו או למצבם, ודרך השתיקה בו דבק היא זו שהניעה את ישראל בסופו של דבר להודות בקיומם של שני נעדרים ישראלים נוספים.

הוא ציין, כי ישראל מנסה להשיג רסיסי מידע באמצעות גורמים בינלאומיים שפנו לחמאס בנושא זה.

התנאים לשיח כלשהו (עקיף) עם ישראל כוללים לדבריו הודאה ישראלית מלאה במספר "החיילים" הנעדרים ומחויבות ישראלית ליישם את כל סעיפי עסקת שליט (שחרור הקבוצה הרביעית של המחבלים הכלואים) וכן לשחרר מחבלים שנעצרו מחדש לאחר שחרורם בעסקת שליט.

חמדאן הדגיש, כי המו"מ על "האסירים" מנותק מנושא "הרגיעה" (תהדיאה) ושלל את מהימנות הדיווחים בתקשורת הישראלית, לפיהם התנהלו שיחות בין ישראל לחמאס בנוגע לנעדרים.

מוקדם יותר היום הבטיח ראש הממשלה בנימין נתניהו כי ישראל תעשה ככל יכולתה להשבת אברהם מנגיסתו ואזרח בדואי מהנגב. "אנו רואים בחמאס האחראי לשלומם. מיניתי נציג מטעמי לתאם את כלל הפעילות בנושא ואת הקשר עם המשפחות", ציין נתניהו.

נתניהו הוסיף, כי "אתמול שוחחתי עם הוריו ואחיו של אברהם מנגיסטו, אמרתי להם שמרגע היוודע המקרה איננו חוסכים מאמצים להשיבו לישראל. קבענו להיפגש בקרוב".

ראש הממשלה הוסיף פנייה לקהילה הבינלאומית, "אני מצפה מהקהילה הבינלאומית שמבטאת את דאגתה למצב ההומניטרי בעזה, לצאת בקריאה ברורה לשחרור האזרחים ולדאוג להשבתם של האזרחים".