"לגלות את האור מתוך המשבר"

כחמש מאות איש השתתפו ביום העיון של 'בית הספר לתורת הנפש'. "שלושת השבועות הם המשבר ממנו צומחת הנחמה, וכך גם במשברים האישיים".

ערוץ 7 , כ"ז בתמוז תשע"ה

"לגלות את האור מתוך המשבר"-ערוץ 7
נעם שפירא, מנהל בית הספר תורת הנפש
צילום: בית הספר לתורת הנפש

כחמש מאות גברים ונשים השתתפו בשבוע שעבר ביום עיון של בית הספר לתורת הנפש, שעסק בהתמודדות עם משברים ונקודות חולשה. מדובר ביום עיון המתקיים כחלק מסדרת ימי עיון שמציע בית הספר, המלמד פסיכולוגיה ע"פ תורת הבעל שם טוב. ביום שלישי הקרוב יערך יום עיון נוסף בתל אביב בו צפויים להשתתף מאות אנשים.

מארגני יום העיון הופתעו מכמות המשתתפים הגדולה אשר הייתה כפולה מהמתוכנן, דבר שמעיד על הביקוש בציבור לתוכן שמציע בית הספר בנושא תיקון המידות והבנת הנפש על פי החסידות.

"החידוש העיקרי של השיטה שלנו הוא שיש דרך אמיתית להתמודד עם נקודות החולשה של האדם", מסביר הרב נועם שפירא, מנהל בית הספר הפועל בנשיאות הרב יצחק גינזבורג. "מצד אחד לא לעשות עניין גדול מהחולשות ולגרום ליאוש, ומצד שני לא להסתיר ולהחביא אותן, אלא לדעת כיצד להתמודד איתן ולהאמין שבעזרת אמונה וקשר עם הקב"ה ניתן לתקן את החולשות ולהתגבר עליהן".

הרב ניר מנוסי המלמד בבית הספר, דיבר על הקשר שבין החורבן וימי בין המצרים, לבין המשברים בנפש.

הוא הביא וורט של רבי הלל מפרטיש, מגדולי חסידי חב"ד, אשר הסביר כי שלושת שבועות הפורענות הן כנגד 'המוחין', כיון ש"מתבשלת" נחמה חדשה אשר תלך ותתגלה בשבעת שבועות הנחמה המשולים למידות. כמו מורה שנעלם לתלמיד כיון שהלך להכין את השיעור הבא, כך כביכול הקב"ה רוצה לגלות אור יותר חדש וגדול משהיה קודם. הרב מנוסי הסביר כי כך צריך כל אחד גם בענייניו הפרטיים לראות איזה אור יוצא מכל משבר, ואפילו משבר כדוגמת נשיא שבט שחטא המסופר בפרשת השבוע האחרונה, דבר שוודאי גרר שבר גדול בעם ישראל.

הרב איתיאל גלעדי המרצה בבית הספר דיבר על הפסוק "מאשפות ירים אביון" ואמר כי עם כל הקושי של האביון, יש לו גם תכונות נפשיות שיכולות לסייע לנו להשתקם, ויכול להיות אפילו תענוג באביונות. הוא הסביר כי בכדי להרים את מי שמוטל באשפות, על המטפל עצמו להגיע מעמדה נפשית של אביון.

הרב נעם שפירא, מנהל בית הספר, דיבר על הצמיחה הגלומה במצבי שפלות בנפש. על כך שכאשר מצרפים אל מצב השפלות את תחושת הרחמים, הנוכחות של הבורא בכל צעד שלנו, ובכל מצב שלנו, הנגיעה בחולשות ובנפילות הופכת להיות כלי ראשון במעלה לתיקון ולהתקדמות.

הרב יצחק שפירא דיבר על עקרונות הטיפול של תורת הנפש, דרך סיפורים.

ימי העיון הפתוחים נערכים לקראת קורס הקיץ שמציע בית הספר, ולקראת שנת הלימודים הבאה. בית הספר לתורת הנפש פועל בנשיאות הרב יצחק גינזבורג זו השנה השמינית, ולומדים בו בכל מחזור עשרות גברים ונשים, דתיים חרדים ואף לא מעט תלמידים שאינם מגדירים עצמם כשומרי תורה ומצוות. בית הספר העמיד מספר מחזורים של בוגרים אשר השתלבו בעבודה טיפולית במוסדות חינוך, בקליניקות פרטיות ועוד.