המשטרה: רק 3% ממיידי האבנים יהודים

ועדת החוקה אישרה לקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק להחמרת הענישה נגד מיידי האבנים. "היום ברור לכולם אבן הורגת"

חזקי ברוך , כ"ח בתמוז תשע"ה

ועדת החוקה בראשותו של ח"כ ניסן  סלומינסקי (הבית היהודי) אישרה היום (רביעי) לקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק להחמרת הענישה נגד מיידי האבנים. ההצעה אושרה ברוב מוחץ של 9 נגד 2. 

יו"ר הועדה, ח"כ ניסן סלומינסקי, אמר בפתח הישיבה כי ההצעה היא "יוזמה ברוכה של המדינה" נוכח מה שכינה "מכת המדינה".

"מחד, אנו עדים ל'מכת מדינה' וטוב וראוי להעניק לה את תשומת הלב הראויה, ומאידך אנו עדים לתופעה הפוכה בבתי המשפט, עת השופטים דווקא מקלים בעונש לאור הנוסח הרחב והעונש הכבד בדין במתכונתו כיום". אמר סלומינסקי, "טוב שהחוק ינוסח באופן צר וממוקד כך שהשופט יפעל כשלנגד עיניו כוונת המחוקק, לרבות ההבחנות שעשה בין עבירה לעבירה והעונש בצידה".

במהלך הישיבה, בתגובה לקריאות של חברי כנסת מ"הרשימה המשותפת", שטענו שאין מדובר ב"מכת מדינה", הבהיר סלומינסקי, "מי שנוסע ברכבת הקלה בירושלים, מי שנוסע באוטובוס או בכבישים המדוברים, אין לו צל של ספק שמדובר במכת מדינה".

ח"כ דניאל עטר (המחנה הציוני) פנה לחברי הכנסת הערבים "אני רוצה לשאול את חבריי, חברי הכנסת הערבים, מתי כבר יכבדו אותנו בדיון שעוסק בשיפור איכות החיים של ערביי ישראל, כדי שנוכל למצוא את עצמינו תומכים בעמדות שלהם? עדיין לא זכיתי, במעט השבועות שאני בכנסת, להתייצב לצידכם על מנת לנהל מאבק על החוסר השוויון בחיים בין יהודים וערבים בתוך מדינת ישראל".
 
באשר להצעת החוק, אמר ח"כ עטר "אני חושב שלא רק שלא צריך לצמצם את הענישה ולהוריד את מספר השנים שישב מבצע העבירה בכלא, אלא שיש להתייחס לחלק מהעבירות כאל רצח או ניסיון לרצח, כך למשל זריקת אבנים שמסכנת חיים. למה בכלל צריך לקיים דיון שנותן לגיטימציה למיידי אבנים שרוצים להרוג אנשים?".

בדיון אמר נציג המשטרה כי רק 3% ממיידי האבנים הם יהודים. עם נעילת הישיבה הוסיף סלומינסקי כי "מדובר בצעד חשוב נוכח התגברות תקריות יידוי האבנים בארץ בכלל ובירושלים בפרט, וכי כיום ברור לכולם – אבן הורגת".