"עוד לא ראיתי יהודי נכנס לגור בכפר ערבי"

ח"כ דוד אמסלם לח"כים ערבים: האם יש מוסריות כפולה? האם אתם מקבלים שבסכנין יגור יהודי? שאל את חברי הכנסת הערבים.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , כ"ח בתמוז תשע"ה

ועדת הפנים והגנת הסביבה קיימה היום (רביעי) דיון בעקבות הפרסומים כי חברת גליל מגורים לא מוכרת דירות לערבים במעלות.

ח"כ זוהיר בהלול (המחנה הציוני) סיפר בדיון "חוויתי את התופעה כשניסיתי כבחור צעיר לשכור דירה בירושלים ולא הנחתי שישראל לא תצליח להתמודד עם תופעה חמורה כזו בחלוף כ"כ הרבה שנים. זו פגיעה אנושה במרקם חיים אותו מנסה לבנות שלמה בוחבוט. אם תתגלה אפליה, צריך לאכוף בנוקשות את ביטול הזכייה במכרז והטלת הסנקציה של 15% משווי הזכייה".

ראש העיר מעלות-תרשיחא שלמה בוחבוט, "דוחה אותי לשמוע שמעלות גזענית ואני מצפה מהח"כים לפני שמגישים הצעה לבדוק איתי. קלטנו 70 משפחות צד"ל והיום יש שכונה חדשה עם 75% ערבים. האדם בא ממעיליה שלא קולטת אף זר לעשות פרובוקציה נטו. כל אדם יכול לגור בכל מקום שהוא רוצה. אתם מדברים על גזענות? למה כשבמעלות יוצא מכרז זה 50% לבני המקום ובתרשיחא 100%. אנחנו לא עיר של גזענים וחבל שהתקשורת לא באה פעם אחת לעשות כתבה על שיתוף הפעולה והקשר המיוחד בין מעלות לתרשיחא".

סגן ראש העיר מעלות תרשיחא, איימן שנאתי, "העיר היא דוגמה לדו-קיום. אנחנו לא מרגישים גזענות ביומיום ויש שוויון זכויות מלא. אם המקרה נכון הוא חריג. הבחור ניסה לקנות דירות במקומות נוספים ופסל את האפשרויות בעצמו"

היו"ר, ח"כ דוד אמסלם פנה לח"כים הערבים "זה נכון שהחברה שלנו תהיה מעורבת אבל עוד לא ראיתי יהודי נכנס לגור בכפר ערבי. האם יש פה מוסריות כפולה, האם אתם מקבלים שבסכנין יגור יהודי? אם ישראל מוציאה מכרזים בישובים ערבים שהם רק לבני המקום, למה אתם לא מגינים גם על יהודים? גזענות היא לשני הצדדים".

"הפרסומים הם פופוליזם", אמר עו"ד טל אטיאס מתווך בחברת גליל מגורים, "הייתה התארגנות של תושבי תרשיחא למכרז והם לא ניגשו. אנחנו הקמנו בעצמנו עמותה וזכינו. הגשנו תכניות לוועדה לפי תקנת שבס ולא אישרו לנו אותן עדיין לכן מחכים לאישור עוד 20 יחידות. פתחנו הרשמה והבחור בא ואמר שאינו רוצה להירשם אלא לחתום על חוזה הסברנו לו פעמיים שאין לאף אחד אפשרות לחתום על חוזה בגלל תקנת שבס. יש פרוטוקול מהחלטת העמותה שמוכרים לכל מי שרוצה. הוא בחר שלא לבוא אלינו אלא עם טלוויזיה. המתווכת באקט שיווקי כנראה אמרה לתחקירנית שלא מוכרים לערבים, כי התחקירנית שאלה אותה אם מוכרים לערבים. אנחנו מוקיעים את זה והיא פוטרה לאלתר. יתרה מכך, פנינו והזמנו מיד את הבחור לבוא להירשם והוא ענה שאינו מעוניין. אין ולא היה ולא יהיה שום דבר נגד ערבים".

ח"כ בני בגין (הליכוד) ציין כי "לא בטוח שדווקא המקרה הזה דורש דיון אך יש לשפר את המצב ולהילחם בגזענות. דברי עו"ד אטיאס, נאמרו כנראה בתום לב, שהמתווכת עשתה כנראה אקט שיווקי, מצביעים על בעיית הגזענות הכללית שקיימת גם בחוגי השמאל הנאורים".

ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) אמר בדיון כי "מי שרוצה לשמור על העם היהודי ומתנגד לנישואי תערובת אינו גזען. מי שרוצה לאפשר ליהודים לשמור על אורח חיים יהודי ללא גוים הוא לא גזען. מי שמקופח הם היהודים שלא מקבלים מגרשים בחינם בנגב. הגיע הזמן להפסיק את זעקות הקוזאק הנגזל. אני נאמן לצו האלוקי "וכי ימוך אחיך עמך ונמכר". אני מעדיף פרנסה ליהודים ולא מוכר בית לערבים".

ח"כ בגין זעק לעברו: "משפט אחד יהיה לכם כגר כאזרח", ח"כ סמוטריץ': "ולגר הגר בתוככם זה לא גוי". ח"כ בהלול השיב "אנחנו לא גרים? אם זה היה קורה באירופה היית קורא לזה אנטישמיות"

היו"ר ח"כ אמסלם סיכם את הדיון ואמר "רוב משפחתי גרה במעלות שהיא סמל לדו-קיום,  הגזענות היא עבירה על החוק וזה מחייב בראש ובראשונה את המוסדות השלטוניים אם מישהו עובר על החוק, צריך להעמידו לדין. לא יעלה על הדעת שימנעו מגורים ממישהו בגלל היותו יהודי או ערבי, או חסימה בפני אנשים מכל דת. אני דוחה בשאט נפש כל גילוי גזענות מכל הכיוונים".