יוחנן פלסנר
יוחנן פלסנרפלאש 90

לקראת הדיון בישיבת הממשלה מחר (א') בענין תזכיר החוק הנורווגי שהונח על ידי משרד המשפטים קורא המכון הישראלי לדמוקרטיה לשרים לדחות את ההצעה.

החוק הנורבגי קובע כי ח"כ שהוטל עליו תפקיד ממשלתי, יתפטר מחברותו בכנסת, יפנה את מקומו בסיעה לבא אחריו ויכהן רק בממשלה. כך למשל מתכוונת השרה איילת שקד להתפטר מהכנסת ולאפשר את כניסתה לכנסת של שולי מועלם. גם אריה דרעי הודיע כי בכוונתו לנצל את החוק אם יאושר.  

נשיא המכון, יוחנן פלסנר אמר: "הצעת החוק הנוכחית מנוסחת באופן פרסונלי ומטרתה להעניק פרס ניחומים לחברת כנסת שלא הצליחה להיבחר. גם הכללת סגני השרים בחוק הנוכחי היא שגיאה קשה משום שממילא על פי רוב מדובר בתפקיד מיותר ולכן אין צורך ליצור להם מחליפים בכנסת.

הדרך הנכונה לחזק את עבודת הכנסת היא באמצעות תיקון שיטת הממשל ואגב כך, ניתן לשקול העברת חוק נורווגי רחב, מקיף ומאוזן אשר יעמיד לרשות הוועדות ומליאת הכנסת 120 חברי כנסת שמרצם יוקדש לקידום העבודה הפרלמנטרית והם יוכלו להתמקצע בנושאים הציבוריים השונים. מן הצד השני של המתרס, השרים יוכלו להשקיע את כל זמנם ומרצם בתפקידם המיניסטריאלי".

פלסנר הוסיף "הנוסח המוצע הוא סימפטום נוסף למשבר התפקודי המאפיין את המערכת הפוליטית. חקיקה לטובת סידור עבודה זמני רק תעמיק את היעדר האמון הציבורי בפוליטיקה. יש לפעול בדחיפות לתיקון שיטת הממשל באופן שיחזק את המערכת הפוליטית וישקם את אמון הציבור בנבחריו".