ישיבת ממשלה
ישיבת ממשלהצילום: אמיל סלמן, פלאש 90

הממשלה אישרה בצהריים (ראשון) את החוק הנורווגי שמאפשר לשר מכהן להתפטר מתפקידו בכנסת ולהכניס לכנסת את הבא ברשימת מפלגתו. 

השר נפתלי בנט הודיע קודם לישיבה כי בכוונתו להעביר את החוק כדי להכניס את שולי מועלם שפעלה רבות בכנסת הקודמת, לפעילות בכנסת הנוכחית. 

"מדובר בהישג נוסף למפלגה אותו דרשנו בהסכמים הקואליציוניים", אמרו במפלגת הבית היהודי לאחר אישור החוק בממשלה, "העברתו של החוק הנורווגי, אשר יאפשר לסיעות הקואליציה לחזק את פעילותן הפרלמנטרית בכנסת ויכניס למשכן חברים פעילים וראויים", נמסר. 

במפלגת "ישראל ביתנו" הביעו תמיכה בקידום החוק. "ישראל ביתנו תומכת לאורך שנים ארוכות בחקיקת החוק הנוורבגי כחלק מן התפיסה של המפלגה הדוגלת בהגברת המשילות. גם לפני הבחירות אמרנו שנקדם חוק כזה". 

החוק יועבר עוד היום לאישור ועדת השרים לחקיקה, ומחר לאישור בקריאה ראשונה במליאת הכנסת.

כאמור, החוק יאפשר לשר או סגן שר להתפטר מחברותו כחבר כנסת ובכך לפנות את מקומו לבא אחריו ברשימה. ההתפטרות תהא וולונטרית ונתונה להחלטתו של השר או סגן השר.

החוק יחול רק על שר או סגן שר אחד מכל סיעה (ללא הגבלה על גודל הסיעה). אם השר יתפטר מתפקידו כשר, הוא ישוב לכהן כחבר כנסת, וחבר הכנסת שמונה במקומו יעזוב.

בדברי ההסבר לחוק נאמר, כי המצב בו ח"כ מחזיק בכפל תפקידים פוגע בתפקודה של הכנסת מכיוון שתפקידה המרכזי של הרשות המחוקקת היא לפקח על הרשות המבצעת.

מכיוון ששרים וסגני שרים אינם יכולים לשמש חברים בוועדות הכנסת ושדולות הכנסת, נוצר כיום מצב שבו מעט מאד חברי כנסת צריכים ויכולים לשמש חברים בוועדות ובשדולות הכנסת. בכך למעשה, נפגמת עבודת הפיקוח על הרשות המבצעת.

הצעת החוק מבקשת להבטיח כי ההסדר החדש לא יפגום בכל דרך שהיא בעצמאותו של חבר הכנסת האחרון שהתמנה, או בזכויותיו וביכולתו למלא את משרתו בכנסת.

לצד חזרתה של שולי מועלם לכנסת, גם אחד משרי ש"ס יתפטר כדי להכניס לכנסת את אברהם מיכאלי. ייתכן כי גם בליכוד ינצלו את אישור החוק כדי להכניס את הבאה בתור ברשימה - שרן השכל.

לדברי שרת המשפטים שקד, "החוק יאפשר לשר להתמקד בעבודתו הממשלתית, ויאפשר לחבר הכנסת שיבוא במקומו להתמקד בעבודה הפרלמנטרית".

"בזכות החוק חברי הממשלה יוכלו להשקיע את זמנם ומרצם בעבודת משרדם מבלי לתמרן בין התפקידים השונים. החוק ישפר את עבודת הכנסת כרשות מחוקקת, שכן חברי הכנסת יתפקדו כחברי כנסת 'במשרה מלאה', ייעל את עבודתה של הכנסת כמפקחת על הרשות המבצעת, וכן יסייע בתפקודם המקצועי של השרים וסגני השרים", הוסיפה.