חוק "החטיבה להתיישבות" אושר בועדת השרים

החוק יעגן את ההתקשרות הייחודית בין המדינה לחטיבה להתיישבות בחקיקה ראשית, וכך יאפשר למדינה להמשיך לתקצב את החטיבה.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , ג' באב תשע"ה

ח"כ בצלאל סמוטריץ'
ח"כ בצלאל סמוטריץ'
צילום: דוברות הכנסת

ועדת שרים לחקיקה אישרה בצהריים (ראשון) את הצעת החוק של חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) להסדרת מעמדה של החטיבה להתיישבות.

לאחרונה היתה החטיבה להתיישבות נתונה למתקפות מצד ארגוני השמאל הקיצוני. קמפיין מתואם שהובילו ארגוני הקרן החדשה לישראל בשיתוף עם חברי כנסת מהשמאל הביאו את המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד דינה זילבר, לפרסם חוות דעת שאוסרת על הממשלה לממש את מדיניות התיישבות שלה באמצעות החטיבה בשל העדר הסמכה מסודרת לכך בחוק.

הצעת החוק של ח"כ סמוטריץ' מעגנת בחקיקה ראשית את ההתקשרות ארוכת השנים בין ממשלות ישראל לחטיבה להתיישבות, המהווה גוף ייחודי לפיתוח ההתיישבות בארץ ולמימוש ייעודה הציוני של המדינה, ובכך פותרת את בעיית הסמכות שעליה הלינה עו"ד זילבר.

הצעת החוק זוכה לתמיכה רחבה גם בקרב חברי כנסת המזוהים עם השמאל אך מכירים את ההתיישבות הכפרית והחקלאית ואת תרומתה הרבה וארוכת השנים של החטיבה להתיישבות לפיתוחה.

ח"כ סמוטריץ' בירך על ההחלטה והסביר, "לחטיבה להתיישבות תפקיד חשוב במימוש החזון הציוני של מדינת ישראל, חזון של התיישבות והיאחזות בכל חלקי הארץ. כמי שהחזון הזה עודנו נר לרגליהם, נשמור על החטיבה ונחזק את מעמדה נגד אלו החפצים לפגוע בה ובמפעל ההתיישבות".

"אני מודה לחברי ועדת השרים וליו"ר הוועדה ושרת המשפטים, ח"כ איילת שקד על התמיכה בחוק החשוב הזה", הוסיף סמוטריץ'. "החוק הזה סולל את הדרך להמשך תקצוב החטיבה בתקציב המדינה בניגוד לרצון של השמאל הקיצוני לייבש את התקציבים המועברים לה לפיתוח ההתיישבות".