תופעה בסין: תובעים את הנשיא לשעבר

עשרות אלפי תביעות נגד מנהיג סין לשעבר שהוביל את המערכה לחיסול ה״פאלון דאפא״. פעילי התנועה מופתעים: אין פעילות נגד התובעים.

שמעון כהן - ערוץ 7 , ד' באב תשע"ה

סין יעד  לשומרי מסורת
סין יעד לשומרי מסורת
קובי פינקלר

יותר מ-60 אלף תביעות משפטיות הוגשו בבתי משפט בסין בחודשים האחרונים נגד מנהיג סין לשעבר ג׳יאנג דזה-מין, באשמת מאסרים בלתי חוקיים, עינויים, שחיתות, ויותר מתריסר סעיפי אישום שונים. בנוסף, מאות תביעות נגד גיאנג הוגשו ברחבי העולם.

במרכז המידע של הפאלון דאפא (תנועה שמקורה בסין הדוגלת בשיטה הרוחנית שערכיה אמת חמלה וסובלנות) מציינים כי באופן מפתיע, הרשויות במדינה הדיקטטורית אינן מתנגדות לתביעות ואינן פועלות נגד אלה המגישים את התביעות.

יצוין כי בימים אלה מציינים ברחבי העולם 16 שנים לתחילת הרדיפה הברוטאלית נגד מתרגלי הפאלון דאפא. ״יש משמעות אדירה לגל התביעות הזה, משתי סיבות״, אומר דובר ״מרכז המידע של הפאלון דאפא״ בניו יורק, אר-פינג ג׳אנג. ״ראשית, הוא מראה את התמיכה הרחבה בסין ובעולם ברעיון שיש לשפוט את ג׳יאנג על תפקידו בדיכוי האלים של הפאלון גונג״.

״שנית״, ממשיך ג׳אנג, ״בתי המשפט הסיניים מסכימים לקבל את התביעות האלה, והמשטר הסיני לא פועל נגד אלה המגישים את התביעות. רק לפני שנה דבר כזה היה בלתי מתקבל על הדעת. זה שינוי גדול שהשלכותיו מרחיקות לכת״.

על פעילותו של המנהיג הסיני מספרים במרכז המידע כי ב-1999, כשכיהן כנשיא סין, היה ג׳יאנג דזה-מין הכוח המניע מאחורי המערכה ״לחסל״ את הפאלון דאפא בכל רחבי סין, מערכה שהחלה ביולי באותה שנה. "במהלך 16 השנים מאז, מיליוני מתרגלי פאלון גונג נעצרו ונכלאו על ידי הרשויות הסיניות. יותר מ-100 אלף עדויות הגיעו מסין על מקרים של עינויים. אתר מינג-הווי הצליח לאשר בוודאות 3,800 מקרים שבהם מתרגלי פאלון דאפא בסין נהרגו בידי הרשויות, באמצעות הצלבת נתונים. אבל כמה ארגוני זכויות אדם שונים מעריכים שמספר מקרי המוות מגיע לעשרות אלפים או יותר".

במרכז המידע מדווחים כי אתר ״מינג-הווי״ אסף עד כה יותר מ-60 אלף עותקים של תביעות משפטיות מאז חודש מאי, ועל יותר מעשרת אלפים מהם ניתן לראות חותמות המאשרות שהן התקבלו על ידי בתי משפט בדרגים גבוהים בסין.

אתר ״מינג-הווי״ הוקם על ידי מתרגלי ״פאלון דאפא״ סינים מחוץ לסין. הוא שומר על ערוצי תקשורת מאובטחים ומוצפים עם מתרגלי פאלון דאפא בסין. מטרתו העיקרית היא איסוף מידע על הרדיפה בסין ופרסומו.

״האם הסחף הזה של התביעות האלה תסתיים בהרשעות בעתיד הקרוב? נצטרך לחכות ולראות״, אומר דובר ״מרכז המידע של הפאלון דאפא״ בניו יורק, אר-פינג ג׳אנג, ״אבל בכל מקרה, מדובר בלחץ ציבורי הקורא לצדק. אנחנו רואים כאן גל חסר תקדים של שימוש בחוק כדי לדרוש עשיית צדק מול בכירים סינים. למעשה, זה מעולם לא קרה בעבר״.

עורך הדין היהודי-קנדי לזכויות אדם דייוויד מטאס, מי שהביא פושעים נאצים לדין ונאבק בימים אלה בתופעת האנטישמיות, התייחס לתופעה ואמר כי ״ניתן לראות סימנים של תקווה. ראשית, [הרשויות] מאפשרות את התביעות האלה. לא עוצרים אנשים על הגשת התביעות. כתבי אישום מוגשים נגד האחראים הראשיים לרדיפה נגד הפאלון גונג בסין, כמו ג׳ואו יונג-קאנג ובו שי-לאי. נראה שעכשיו יש תנועה נגד האחראי הראשי, ג׳יאנג דזה-מין״. מטאס מתייחס לכתבי אישום המוגשים בשנים האחרונות נגד בכירים שונים בהנהגה הסינית, בזה אחר זה באשמות שונות כמו שוחד ומעילה. המכנה המשותף של אותם בכירים שנעצרים ונשפטים הוא מעורבותם הישירה והפעילה ברדיפה נגד הפאלון גונג.

הערב (שני) תתקיים עצרת מחאה מול בניין השגרירות הסינית בתל אביב. יום זה, יום ה-20 ביולי, הוא היום שבו מציינים בכל רחבי העולם את התחלת הרדיפה נגד הפאלון דאפא בסין, ובאותו שבוע יתקיימו ברחבי העולם עשרות עצרות דומות. בעצרת ישתתפו אנשי ציבור, אנשי דת, אומנים ועוד. במהלך העצרת יקריאו מתרגלי פאלון דאפא בישראל עדויות אישיות על עינויים קשים שעברו מתרגלים סינים, שאותם הם העבירו לאתר ״מינג-הווי״.