סלומינסקי: המדינה חייבת להגן על עובדיה

בדיון ועדת החוקה שעסק בהגנה על עובדי ציבור בעקבות מותו של תנ"צ ברכה האשים יו"ר הועדה את המדינה בכך שלא מילאה את תפקידה.

חזקי ברוך , ד' באב תשע"ה

בצל הטרגדיה של מותו הפתאומי של תנ"צ אפרים ברכה ז"ל, וועדת החוקה, חוק ומשפט של הכנסת קיימה היום דיון בנושא "האיזון בין חופש הביטוי לבין השם הטוב - הגנה על עובדי ציבור במילוי תפקידם"

יו"ר הוועדה ח"כ ניסן סלומינסקי אמר "המדינה חייבת להגן על עובדיה שומרי החומות".

"לדעתי", אמר סלומינסקי, "המדינה לא עשתה את מה שהיא צריכה לעשות". יו"ר הוועדה התריע מפני מצב שבעתיד אנשי ציבור לא יסכימו לכהן בתפקיד שופטים או פרקליטים.

היועץ המשפטי של מערכת בתי המשפט עו"ד ברק לייזר אמר שהתופעה של פגיעה באנשי ציבור, מחריפה ומגיעה לפגיעה בשופטים. לדבריו, הועלו לרשת תמונות של שופטים באתרים פורנוגרפיים וכן במדי אס-אס. "התופעה מדאיגה ואנו עובדים בסבלנות", לייזר הזהיר, "לא בטוח שהסבלנות לא תפקע ביום מן הימים".

היועץ המשפטי של המשטרה תנ"צ שאול גורדון אמר "קיימת תופעה רחבה של בעלי קשרים או ממון, שהמסר שלהם לחוקרים הוא, כדאי לכם לזנוח את החקירה זה לא ישתלם לכם. במצב כזה, צריך להיות מלאך שרת בשביל להמשיך ולבצע את השליחות. גורדון הזהיר, "בסוף נישאר עם חופש ביטוי, אבל עם שירות ציבורי רדוד". גורדון קרא לחשבון נפש ציבורי שכולל את התקשורת. "לקחנו את המטוטלת עד הקצה, הגיע העת להשיבה למרכז. גורדון סיים את דבריו באומרו, "דמי אפרים ברכה זועקים אלינו מהאדמה לעשות חשבון נפש.

ח"כ רויטל סויד שאלה "מה אנחנו חושבים, שופטים הם לא בני אדם? האם זה לא ישפיע על הפסיקה שלהם? איך שופט יתנהל, אם הוא יידע שתמונת שלו יפורסמו באתרים פורנוגרפיים".

חבר מועצת העיתונות עו"ד יובל יועז ציין כי גם עיתונאים נמצאים בקטגוריה של שומרי החומות שמגינים על הדמוקרטיה. לדבריו, "מגמת החקיקה והדיונים בשנים האחרונות, הם ניסיון לצמצם את חופש הביטוי".

העובדת הסוציאלית הראשית במשרד הרווחה אורנה הירשפלד סיפרה בדיון "הבוקר קראתי באתר של הישוב בו אני מתגוררת, אזהרה לא להגיע לבריכה שאני אמורה להגיע אליה, בטענה שאני עלולה לחטוף שם ילדים. כרזות כנגדי מפוזרים כל העת באזור מגורי".

הירשפלד אמרה בגילוי "היה חודש שהנושא חדר לביתי, חיי האישיים ועבודתי נפגעה. לקרוא לי חלאת אדם, זה לא חופש הביטוי" אמרה הירשפלד.

יו"ר הוועדה ח"כ ניסן סלומינסקי סיכם את הדיון ואמר "הוועדה תקיים דיון בנושא מידי תקופה, על מנת לשמוע דיווח האם קיים שיפור והאם הכלים שהופעלו היו יעילים דיים".