יעל ואביגיל גרוס
יעל ואביגיל גרוסבאדיבות המשפחה

ועדת הפנים והגנת הסביבה קיימה היום (שני) דיון ראשון בכנסת ה-20 בהצעת חוק הסדרת העיסוק בהדברה תברואתית התשע"ה-2015 לקריאות שנייה ושלישית.

הצעת החוק מסדירה את העיסוק בהדברת מזיקים לאדם ולרכוש, שאינה לצרכים חקלאיים וקובע הוראות להכשרתם ואופן פעולת המדבירים.

מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, דוד לפלר אמר כי "המדביר שמואשם באסון בירושלים היה מנוסה ותאונות דרכים קורות גם לנהגים מנוסים. החוק מדבר על הכשרה מפוקחת מקצועית ומפריד בין מדביר ביתי לבין שטח פתוח. כל עובד הדברה יהיה מוסמך. לא נשאיר את ההדברה לשיקול דעת בלעדי של המדביר".

היועמ"ש לוועדה, עו"ד תומר רוזנר אמר כי "הדברה חקלאית אינה מוסדרת בצורה נאותה ולמעשה מה שקרה בירושלים היה שימוש שלא כדין בחומרי הדברה חקלאיים. זה היה אסור אז ואסור היום. זו פרצה גדולה שהחוק הנוכחי לא עוסק בה. מטרתו יחסית מצומצמת. החוק יקבע שני סוגי מדבירים חדשים: מדביר צבאי שיוכשר בתחומי מחנות צה"ל ומדביר דירות, שיכולת ההדברה שלו תוגבל לדירות ומשרדים קטנים, במקום 'עובד הדברה' שהיה עובד לכאורה בפיקוח מדביר עם הכשרה מאוד מצומצמת".

נטע דרורי מהלשכה המשפטית במשרד להגנת הסביבה ציינה כי "החולשה המרכזית כיום היא שהדברה יכולה להתבצע ע"י אנשים לבד וללא הכשרה למעט מה שהמדביר בוחר להכשיר. אדם יצטרך לעבוד שנה כמדביר דירות ורק לאחר הכשרה ובחינה יוכל לעלות במדרג לשטחים פתוחים".

היו"ר ח"כ דוד אמסלם דרש לדעת "למה מדביר שישים כובע צבאי יוגדר ככה? לשם מה ההחרגה? צה"ל הוא גוף כמו כל גוף. במצב זה הוא מפקח על עצמו. יש רגולטורים שאמורים לפקח והצבא צריך להיות כמו כל גוף". 

בועז קייזרמן מאיגוד מדבירי המזיקים בישראל אמר כי "החוק החדש יעודד ריבוי מדבירים ביתיים. מעצם שמו הוא מכוון לפעולות הדברה ולא למניעה. כדי להסדיר – יש להשאיר מדביר מוסמך ולהכשיר הכשרה בסיסית את עובדי ההדברה, עד שיעשו את ההסמכה המלאה. הבעיה העיקרית בענף היא העונתיות בין אפריל עד אוגוסט, כך שיש להם 4 חודשי עבודה בשנה".

אלי כהן יו"ר התאחדות המדבירים הבהיר כי "מדביר הדירות יביא את האסון הבא, כי הוא לא יהיה מוגבל בשימוש בחומרי הדברה למעט איוד. המתכונת הנוכחית עובדת ויש לשפר את עובד ההדברה מקצועית. ייווצר מצב מסוכן בו שני מדבירים נכנסו לדירה בנפרד לטיפול בבעיות שונות, אחד מוסמך ואחד מדביר דירות והחוק לא נותן מענה לכך.  הסמנכ"ל זקס השיב לטענותיהם כי "ההסדרה דורשת פיקוח על כל מי שייכנס לדירה. כיום המדינה לא יודעת מה הם עושים והכשרתם היחידה היא עזרה ראשונה".

ח"כ סמוטריץ' הציג עם חברת הכנסת עזריה פשרה לפיה "כולם יצטרכו לעבור הסמכה בסיסית של מדביר דירות, אך יוכלו להמשיך במקביל כמו היום, לעבוד כעוזרי הדברה לתקופה של שנה כשבסופה יצטרכו לבחור אם להיבחן למדביר מוסמך או להישאר כמדביר דירות. תתווסף גם חובת התנסות מעשית. כיום עוזר הדברה יכול לעסוק בכל הרמות ללא נוכחות מעסיקו. הרווחנו שאותו אדם שהוכשר למדביר דירות, לא יוגבל כעובד עונתי ישר עם הכשרתו".