לעיני השוטרים פרצו הבדואים דרך לא חוקית

סאגת מאבקי הבדואים במושב רתמים שוברת שיאים. בעוד השוטרים במקום הגיעו בדואים ופרצו דרך על אדמת המושב, וזה עוד לא הכול.

שמעון כהן - ערוץ 7 , ד' באב תשע"ה

לעיני השוטרים פרצו הבדואים דרך לא חוקית-ערוץ 7
בדואים
שמעון כהן

דובר הישוב רתמים שבנגב, עקיבא ביגמן, מספר ביומן ערוץ 7 על המציאות האבסורדית בה מתנהלת המשטרה בניסיון להביא להרגעת המתיחות בין אנשי הישוב לבדואים שמסביב.

נזכיר כי ביום חמישי דיווחנו על זימונו של יו"ר מזכירות רתמים לחקירה במשטרה לאחר שבישוב הוחלט להקיף את השטחים החקלאיים של רתמים בתעלה היקפית שתמנע מכלי רכב של בדואים להגיע אל השטחים, לפגוע בציוד חקלאי, לגנוב ציוד שכזה, להרוס צנרת וכיוצא באלה פעילויות שהיו לשגרת ההתמודדות של אנשי הישוב מול שכניהם הבדואים.

ביגמן מדגיש כי יו"ר המזכירות זומן לחקירה לא בשל תלונה כלשהי שהוגשה, שכן ידוע לכל המעורבים, גם לבדואים, ברור שהשטח שייך לרתמים. עם זאת המציאות היא ש"בכל פעם שאנחנו באים לבצע את חפירת תעלת ההגנה סביב השטחים החקלאים נוצרת התקהלות מגיעים אנשים מהכפר ומגיעה משטרה. את המשטרה מעניין רק להחזיר את שקט וזה אומר ללחוץ עלינו להפסיק את העבודות".

ברוח זו החליט מישהו בדרגי השטח של המשטרה לזמן את יו"ר המזכירות לחקירה, מספר ביגמן ומציין כי מסתבר שגם למשטרה ברור שאין עילה לחקירה שכזו שכן הזימון שניתן ביום רביעי בוטל ביום חמישי בבוקר.

עם זאת, ביום שישי שלאחר מכן נמשכה שגרת העימותים עם הבדואים כפי שהייתה עד כה. "ביום שישי אחרי שחפירה נפרצה הבאנו כלים לשטח ושוב התקהלות של בדואים וצעקות. המשטרה הגיעה וכל מה שעניין אותה זה לחזור הבייתה ובשקט. לא עניין אותם הזכויות שלנו על הקרקע או מיגור הפשיעה".

"בסופו של דבר, בנוכחות המשטרה לאחר שהרחיקו אותנו מהאזור וטרקטור שלנו הוחזר על עקביו והתקפל, בעודנו בשטח ובעוד המשטרה בשטח וכולם רואים מה קורה הגיע טרקטור של הבדואים והתחיל לפתוח את החסימה. הוא פשוט פרץ לשטח של רתמים. המשטרה נמצאת ואיש לא נוקף אצבע. את המשטרה זה לא עניין", מספר ביגמן.

"בניגוד לצד השני אנחנו לא מייצרים מהומה ופרובוקציות ולא נוקטים באלימות והמשטרה מזהה אותנו כצד החלש, הצייתן ושומר החוק ומבקשים מאיתנו לחזור הבייתה. במקום שהמשטרה תגבה את הפעולות שלנו שנועדו רק לשמור על ביטחון הישוב, אלו שטחים שלנו, אנחנו מוסגים לאחור ורואים איך פולשים אלינו ולא נותנים לנו לעשות דבר".

ואם לא די בפריצת הדרך על ידי הבדואים לעיני השוטרים, ממשיך ומספר ביגמן כיצד לאחר אותה תקרית ביקשה המשטרה מהצדדים להיפגש ולבחון כיצד ניתן לייצב את המחלוקת ביניהם, ובעודם יושבים לשיחה באווירה נעימה ומפייסת המשיכו אנשי הכפר בחוץ לפרוץ בטרקטור את הדרך על השטחים החקלאיים של רתמים.

"בזמן שנציגי הבדואים והכפר שלנו ישבו ודנו איך חיים בשלום, תוך כדי זה פלשו בדואים לשטח החקלאי והכשירו שביל גישה לכפר שלהם. אנחנו יושבים בבית ורואים איך טרקטור וטרקטורונים שלהם עוברים בשטח שלנו ומכשירים את כביש הגישה דרך השטח שלנו בזמן שאנחנו מנהלים איתם שיחות על מי מנוחות. זו התנהלות משטרתית שערורייתית שמתגמלת את הפשע ומונעת משומרי חוק לעמוד באתגרים ובמשימות שלקחנו על עצמנו, משימות שמתמצות בלחיות בשקט בשטח ריבוני של מדינת ישראל".

"בכל מקום אחר בארץ אם אני נכנס עם טרקטור תבוא משטרה ואני עלול להיעצר", אומר ביגמן ומעריך כי מכאן ואילך "יהיה לנו יותר ויותר קשה לסמוך על המילה של המשטרה ועל המילה של הבדואים". עם כל זאת, הוא אומר, "אני אופטימי. אנחנו מגיעים בחודש הקרוב כבר למאה משפחות. יש בתי קבע וחקלאות. אלו דברים שאיש לא חשב שהם אפשריים, ובוודאי שלא להקים מיזמים חקלאיים. אנחנו מצליחים להתקדם וליצור ואני מעריך שנוכל לפתור גם את הנושא הזה בצורה אחראית שתאפשר להחזיר את הריבונות של מדינת ישראל לאזור".