מליאת הכנסת
מליאת הכנסתצילום: דוברות הכנסת

מליאת הכנסת אישרה הלילה (חמישי) בקריאה ראשונה את "החוק הנורבגי" שמקדמת סיעת הבית היהודי בתמיכת הקואליציה.

החוק מאפשר לשרים ולסגני שרים להתפטר מתפקידם כחברי כנסת כדי להכניס לכנסת את הבאים בתור ברשימות סיעותיהם. הח"כים שייכנסו יכהנו בתפקידם כל עוד השרים וסגני השרים שהתפטרו מכהנים בתפקידם.

חברי סיעת "ישראל ביתנו" הצביעו בעד הצעת החוק שאושרה כאמור בקריאה ראשונה.

שרת המשפטים איילת שקד (הבית היהודי) שהציגה את ההצעה אמרה כי ''ההתפטרות תהיה וולנטרית על פי שיקול דעתו של חבר הממשלה. המצב בו חבר כנסת מחזיק בכפל תפקידים פוגע בתפקודה של הרשות המחוקקת, שתפקידה בין השאר לפקח על עבודת הממשלה".

ח"כ מאיר כהן (יש עתיד) תקף את החוק. "זורקים שבעה מיליון ש''ח כדי לתת אתנן פוליטי. אני בעד החוק הנורבגי אבל לפני בחירות ולא עכשיו. לא משנים את כללי המשחק תוך כדי משחק. אי אפשר להתחיל משחק כדורגל ובדקה ה-45 להתחיל לשחק בכללים אחרים".

גם ח"כ מיקי רוזנטל (המחנה הציוני) מתח ביקורת על החוק. "אתם ערבבתם את החוק הנורבגי ויצא לכם בכלל דג סלמון. שום קשר בין מה שיצא לחוק הנורבגי המקורי. זה לא חוק נורבגי, זה חוק הג'ובים הישראלי. עצם השינויים התכופים האלה בחוקי יסוד מגבירים את אי האמינות של הציבור בדמוקרטיה הישראלית".

שר החינוך נפתלי בנט (הבית היהודי) השיב בשם הממשלה, "החוק הזה יאפשר ליותר חברי כנסת לעשות את עבודת הכנסת".

לאחר שהשיב בקצרה, החל השר בנט להסביר במליאה מה מקור הסמל "מגן דוד", היכן הוא מופיע בתנ"ך ומהו מקור הביטוי הצבאי "אחריי!". כמו כן דיבר השר בנט על בן גוריון ועל השימוש שהוא עשה בתנ"ך כדי להוכיח לבריטים על הקשר שבין עם ישראל לארץ ישראל.