רומניה חוקקה: אסור להכחיש שואה

על פי החוק, המדינה תטיל עונשי מאסר של עד שלוש שנים על מכחישי שואה ועל כל מי שמציג בפומבי סמלים פשיסטיים.

חיים לב - ערוץ 7 , ז' באב תשע"ה

רומניה חוקקה: אסור להכחיש שואה-ערוץ 7
צלבי קרס אנטישמיות
פלאש 90

נשיא רומניה חתם אתמול (רביעי) על חוק האוסר הכחשת שואה והצגת סמלים פשיסטיים במדינה. החוק החדש אושר למעשה בפרלמנט כבר בחודש שעבר ונכנס לתוקף בעקבות חתימת הנשיא.

על פי החוק, המדינה תטיל עונשי מאסר של עד שלוש שנים על מכחישי שואה ועל כל מי שמציג בפומבי סמלים פשיסטיים.

שואת יהודי רומניה התרחשה בתקופת מלחמת העולם השניה. כל יהודי רומניה נרדפו, נעשקו ונשדדו על ידי השלטון וגם על ידי פרטים וארגונים שונים. מאות אלפי יהודים נרצחו בתקופה זו.

יהודי רומניה נחלקו באותה תקופה לשלוש קבוצות עיקריות, בהתאם לגורלן בתקופת השואה.

הקבוצה הראשונה היא יהודי צפון טרנסילבניה, שישוביהם צורפו להונגריה וגורלם היה דומה לגורל יהדות הונגריה.

הקבוצה השניה היא יהודי בסרביה וצפון בוקובינה, אשר לפני השואה ישוביהם צורפו לברית המועצות ולאחר כיבושם על ידי צבאות רומניה וגרמניה הוכחדו והוגלו מבתיהם.

בקבוצה השלישית היו יהודי הרגאט ודרום טרנסילבניה שנרדפו, נעשקו, עונו והושפלו, אך השמדתם של מרביתם, שתוכננה לשנת תש"ב, נדחתה לאחר תבוסת הגרמנים והרומנים בקרב סטלינגרד.

החקיקה החדשה גם אוסרת על ארגונים וסמלים פשיסטיים, גזעניים וקסנופוביים ומטילה עד שלוש שנות מאסר על מי שישבח בפומבי אנשים שהורשעו בביצוע פשעים נגד האנושות.

מכחישי שואה ברומניה התכחשו לתפקיד שמילאה המדינה בחיסול יהודים וצוענים בני רומא במהלך מלחמת העולם השניה. כ־ 280 אלף יהודים ו- 11 אלף בני רומא נרצחו במהלך משטרו של הרודן הפרו-פשיסטי ובעל בריתו של היטלר, יון אנטונסקו.

יצוין כי ברומניה פועלים בשוליים מספר ארגוני ימין קיצוני כמו 'נואה דריפטה' או 'ימין חדש' שעשויים להיות מושפעים מהחוק החדש.