הרב יואל קטן
הרב יואל קטן אתר ישיבה

תקוותה של עיר.

רומן היסטורי מתקופת בית ראשון.

נחמן וונדי.

אזור

ספרי צמרת

תשע"ה.

295 עמ'

(4001032‑050)

רומן דמיוני המבוסס על הסיפור התנ"כי, כשהגבולות בין דמיון ומציאות מיטשטשים והולכים בו ככל שהעלילה המתארת את ירושלים ומלכיה ונביאיה ותככיה בעשרות השנים שלפני החורבן מתקרבת לסופה - החורבן הנורא עצמו.

המחבר, סופר צעיר בן היישוב קדומים, מתאר את תקופת המלכים יאשיהו, יהויקים, יהויכין וצדקיהו, את יחס העם לנביאי האמת והשקר, את הקושי שהיה לנביא ירמיהו ומתנגדי העבודה הזרה להשמיע את קולם ואת הביזיונות והרדיפות שספגו, ומסיים בתיאור צבעוני ומבהיל של חורבן העם והארץ ושל הגלות לבבל.

גיבור הספר הוא ברכיהו בן נריהו, סופר המלך ואחר כך סופרו של הנביא, כשתוכחות הנביא ירמיה שזורות בתוך העלילה המפותלת והמפתיעה, שיש בה צד לאומי וצד אישי. הסוף העצוב משתלב בנבואה האופטימית הנצחית, שבה מעודד הנביא את רחל הבוכייה המתגלה לעיניו במילים "ושבו בנים לגבולם". יהיו שיסתייגו מהתיאור הפלסטי הזה שמערב ירושלים של מעלה ושל מטה, אך ללא ספק מדובר בספר מיוחד במינו.

תקוותה של עיר. הוצאת ספרי צמרת

הרחבות לשמחת הבית וברכתו.

הרב מאור קיים, בהנחיית הרב אליעזר מלמד.

הר ברכה

מכון הר ברכה

תשע"ה.

יא+474 עמ'

(9709588‑02)

סדרת 'פניני הלכה' מאת ראש ישיבת הר ברכה תפסה כבר את מקומה המרכזי בבתים רבים וגם במוסדות החינוך שלנו. מחוץ לסדרה זו פרסם לפני כשנה הרב אליעזר את הספר 'שמחת הבית וברכתו' העוסק בהלכות והנהגות של מצוות עונה, שמירת הברית, פרייה ורבייה, הפסקת היריון, קשיי העקרות, נחמת חשׂוכי הילדים ועוד.

בכוונת מכוון הספרים הללו אינם חלק מסדרת 'פניני הלכה', ובשער מודגש שהם מיועדים למדריכי חתנים ומדריכות כלות, ובוודאי הכוונה גם לאברכים ורבנים ובני תורה וסתם יהודים מקפידים במצוות שרוצים להרחיב את ידיעותיהם ההלכתיות וההנהגתיות בנושא חשוב ויסודי זה.

עכשיו הגיע תורו של כרך ההרחבות, כפי שמקובל גם בסדרת 'פניני הלכה', ובו הערות והשלמות ונספחים ותוספות על עיקרי ההלכות שנמצאים בספר הראשון. את רוב המלאכה בכרך זה נטל על עצמו הרב מאור קיים, ר"מ בישיבת הר ברכה ויד ימינו של הרב מלמד בהכנת הסדרה כולה.

הספר 'שמחת הבית וברכתו' ראוי שימצא את מקומו (עדיף באופן מוסתר קמעא) במדף של כל בית תורני, וכרך ההרחבות הזה כדאי מאוד שיהיה בהישג ידו של כל אברך ותלמיד חכם.

הרחבות לשמחת הבית וברכתו. בהוצאת מכון הר ברכה

חלקנו בתורתך.

קובץ מאמרים. סוגיות הלכתיות בפרק חלק.

שעלבים

ישיבת דרך חיים

תשע"ה.

125 עמ'

(08-9276744)

פרויקט הסיום של תלמידי מחזור ט' בישיבה הקטנה הלאומית 'דרך חיים' שעל יד ישיבת שעלבים בראשות הרב מתניה אריאל שליט"א, כלל כתיבת מאמרים הלכתיים המבוססים על מעשים וסוגיות מתוך פרק 'חלק'.

זהו הפרק האחרון של מסכת סנהדרין שנלמדה השנה, שרובו ככולו הוא דווקא אגדתי.

ט"ז המאמרים של התלמידים ושל רבם עוסקים בהלכות הנובעות מענייני האגדה שבפרק, כאיסור מחיקת השם, זיהוי חילזון התכלת, לימוד תורה לנשים, גדר אפיקורוס בזמן הזה, הגדרת "כת של שקרנים", מי הוא "מחזיק במחלוקת", ועוד עוד.

מתנת פרידה נאה של התלמידים לרבותיהם ושל הישיבה למסיימיה.

חלקנו בתורתך בהוצאת ישיבת דרך חיים

                                                                                                 

                                                                                            wso.shaalvim@gmail.com 

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו