"לישראל ולקרואטיה נושאים משותפים רבים"

יו"ר הכנסת אירח במשכן את נשיאת קרואטיה המבקרת בישראל, והתייחס בין היתר לנושא הסכם הגרעין עם איראן.

ידידיה בן אור , ז' באב תשע"ה

אדלשטיין ונשיאת קרואטיה. היום
אדלשטיין ונשיאת קרואטיה. היום
צילום: דוברות הכנסת

נשיאת קרואטיה, קולינדה גרבר-קיטרוביץ', הגיעה היום (חמישי) לכנסת כאורחת של יושב ראש הכנסת יולי יואל אדלשטיין, וקיימה עם פמלייתה פגישה בלשכתו בכנסת.

בפתח הפגישה אמר אדלשטיין, "אנחנו שמחים לקבל את פנייך ומודעים לעובדה שאת ידידת אמת של ישראל. אנחנו מאד מפתחים בכנסת את תחום הדיפלומטיה הפרלמנטרית משום שדיפלומטיה חייבת להיות חלק מהייצוגיות של ישראל, והכנסת הוא המקום בו מיוצגות כול הדעות".

"יש לישראל ולקרואטיה נושאים משותפים רבים, הנצחת השואה למשל שהוא נושא שגם בקרואטיה מאד מודעים לו. ביחס להסכם עם איראן, חשוב להסביר שוב שזו לא 'פרנויה יהודית' אלא איום אמיתי על שלום העולם והאנושות כולה צריכה להיות מאד מוטרדת מההסכם עם איראן", הוסיף אדלשטיין.

נשיאת קרואטיה השיבה לאדלשטיין, "אני מודה מאד על קבלת הפנים החמה והלבבית. היה לנו יום מיוחד מאד אתמול ב'יד ושם' וננסה לקיים את הנצחת השואה גם כדי ללמוד מהעבר ולדעת להילחם בשנאה, אנטישמיות ושנאת זרים מכול סוג. העולם הגלובלי מחייב שיתוף פעולה בכול הנושאים הללו בין מדינות, ומלחמה משותפת באיומים של ארגוני טרור וארגונים קיצוניים כמו דאע"ש".

"הקונפליקט הישראלי-פלשתינאי חייב להיות כזה שנפתר באמצעות דיאלוג. אנחנו תומכים בפתרון שתי המדינות לשני העמים, ואני מאחלת לכם שתנהלו דיאלוג עיקש ושתצליחו להביא לפתרון מהיר לסכסוך באזורכם", הוסיפה נשיאת קרואטיה.

גרבר-קיטרוביץ' היא האישה הראשונה בתפקיד נשיא קרואטיה והנשיא הרביעי בסה"כ מאז זכתה קרואטיה בעצמאותה, בשנת 1991. היא כיהנה בעבר כשרת החוץ וכבכירה בנאט"ו.