איתמר בן גביר
איתמר בן גביר צילום: הדס פרוש, פלאש 90

בית משפט השלום בירושלים הורה לשחרר ללא כל תנאי שתי צעירות יהודיות שהתפללו סמוך לשערי הר הבית ונעצרו בטענה שסרבו לבקשת השוטר לעזוב את המקום.

שתי הצעירות בנות ה-16 מתנועת "חוזרים להר", נעצרו אמש בשער השלשלת בכניסה להר
הבית בחשד שניסו להתפלל בהר ובחשד להכשלת שוטר בעת מילוי תפקידו.

בדיון שהתקיים הבוקר ביקש נציג המשטרה להרחיק את הבנות ל-45 יום מהעיר העתיקה ולהורות על הפקדת ערבות וטען כי הבנות נעצרו "בשל מסוכנותן היות והגעתן לכניסה להר הבית הינה פעולה רגישה כיוון שבמקום יכול להתפתח ריב או קטטה".

בתשובה לשאלת עורך דינן של הבנות איתמר בן גביר האם כל אדם שיגיע להתפלל בשערי הר הבית הוא מסוכן והמשטרה תעצור אותו, השיב נציג המשטרה כי אכן זוהי המסוכנות ו"אין מה לעשות", כלשונו.

בן גביר טען בדיון כי המשטרה מתעלמת משורת החלטות של בית המשפט העליון ולפיהן אין כל בעיה להתפלל בכניסה לשערי הר הבית ואין כל עבירה פלילית בפעילות הבנות.

עו"ד בן גביר הוסיף כי גם אם לשיטת המשטרה יש ראיות לעבירה של הפרת סדר או הכשלת שוטר, לא היה כל מקום לעצור
את הבנות למשך הלילה, מה גם שלא התבקשה הארכת מעצר אלא שחרור בתנאים. לדברי בן גביר גם לבקשת המשטרה להגביל את חירותן של הבנות להסתובב בעיר העתיקה אין כל בסיס משפטי.

שופט בית משפט השלום בירושלים אלכסנדר רון הורה על שחרור הבנות ללא כל תנאי וקבע כי כל עוד לא הוגש כתב אישום המבסס את טענת המשטרה כי יש ראיות לביצוע העבירה, אין זה ראוי שבית המשפט יגביל את חופש התנועה של החשודות
וכי ההחלטה בנושא ניתנה אכן מספר פעמים הן על ידי בית המשפט המחוזי והן על ידי בית המשפט העליון וראוי כי המשטרה תפעל על פי חוק גם בזירה זו, תהא רגישה ככל שתהא.

השופט רון קבע אמנם כי הבנות צריכות לקיים את הנחיית השוטרים אך בד בבד קבע כי השוטרים חייבים להקפיד על הוראות החוק, ומעצר הבנות היה מיותר.

עו"ד בן גביר מסר בתגובה להחלטה כי "התנהלות המשטרה סביב הר הבית היא שערורייה, אך נדמה שכל יום נשבר שיא חדש. מעצר שתי בנות קטינות למשך לילה שלם במגרש הרוסים הוא לא רק צעד לא חוקי שבגינו הצעירות יתבעו תביעה
אזרחית אלא גם בושה לדמוקרטיה הישראלית. המשטרה חייבת להבין שחופש התנועה והתפילה בעיר העתיקה הוא לא רק לערבים".