"לולא הסרטן, מוטה גור היה היורש של רבין"

20 שנה אחרי ההתאבדות של הרמטכ"ל לשעבר מוטה גור, חושף ד"ר אורי מילשטיין את המסלול לצמרת של מוטה גור שהיה מיועד להיות ראש ממשלה.

בני טוקר , ח' באב תשע"ה

"לולא הסרטן, מוטה גור היה היורש של רבין"-ערוץ 7
הרמטכ"ל לשעבר מוטה גור
צילום: מילנר משה, לע"מ

20 שנה לאחר התאבדותו של הרמטכ"ל לשעבר והשר מוטה גור, חושף ההיסטוריון הצבאי ד"ר אורי מילשטיין, בסדרת כתבות ב"מעריב", פרטים חסויים אודות נסיקתו המטאורית של מוטה גור, בדרך לרמטכ"לות.

לדברי מילשטיין נסיקתו של מוטה גור לצמרת לא הייתה מקרית, "חקרתי את כל הקריירה הצבאית של מוטה, כשהוא היה בן 17 הוא החליט שהוא יהיה רמטכ"ל וראש ממשלה ואכן הקרירה שלו התקדמה במהירות רבה מאוד. רבין הציע לו אחרי הבחירות ב-92 להיות שר ביטחון, ואחרי רצח רבין היה לו סיכוי להיות ראש ממשלה, אלא שמחלת הסרטן הכריעה אותו", אמר בראיון לערוץ 7.

מילשטיין טוען כי משה דיין ומוטה גור ניקו את עצמם מהאחריות לקרב המיתלה והפילו הכל על שרון, "כולם יודעים היום שבקרב המיתלה, אריק שרון הפר פקודה וכך נגרם האסון שבו נהרגו שלושים ושמונה בני אדם. אבל האמת היא שלא רק שאריק שרון לא הפר פקודה אלא הוא קיבל פקודה מגנדי שנשלח על ידי משה דיין להיכנס פנימה. כל מה שאמרו כל השנים שאריק לא עוצר באדום, לא היה ולא נברא. מוטה גור היה אשם במה שקרה במיתלה ומשה דיין שרצה להוריד מעצמו את האחריות רקח יחד עם מוטה גור מזימה להפיל את האחריות על אריק שרון".

לדבריו שיתוף הפעולה בין מוטה גור ומשה דיין נמשך לכל אורך הדרך, "שלושה חודשים אחרי שמוטה גור נבחר לרמטכ"ל הוא הורה להפסיק לחקור את מלחמת יום כיפור, דיין שידע על החלק שלו בכישלון, לא רצה שיחקרו את המלחמה. אנחנו עדים כאן לאנשים שידעו ליצור תדמית נכונה שבאה למעשה לתת פרשנות מסוימת למלחמות באופן שהם יצאו ממנה טוב יותר".

מילשטיין טוען כי לאחר שנות מחקר על מוטה גור ואהוד ברק, הוא מוצא דימיון בין השניים, "גם מוטה גור וגם ברק הבינו שיותר חשוב ממה עשית, מה אחרים חושבים שעשית. מוטה גור ואהוד ברק הם מיוצרי התדמיות המתוחכמים ביותר בצה"ל. אהוד ברק הוא גאון ביצירת תדמיות, להפוך עז למתוק וגם מתוק לעז. הוא יודע איך להראות דברים שנכשל בהם להצלחות אדירות, כמו בסולטן יעקוב, שלא נדבק בו שום דבר. או כמו בפרשת קבר יוסף שכראש ממשלה הוא תפקד איום ונורא, וזה הביא לאינתיפאדה השנייה ולאחר מכן להתנתקות. אבל ייתכן שדווקא הייתי רוצה היום אדם כמו אהוד ברק שידע לעשות תדמית טובה על ישראל ואולי גם לדעת לעבוד קצת גם על נשיא ארה"ב".