בלארוס: מי חילל את בית העלמין היהודי?

מהקהילה היהודית נמסר כי חלק מהמצבות לא ניתנות לשחזור. התיק על השחתת בית הקברות הועבר לועדת חקירה באזור בוריסובסקי.

חיים לב - ערוץ 7 , י"א באב תשע"ה

בלארוס: מי חילל את בית העלמין היהודי? -ערוץ 7
הקבר שחולל
צילום: משה מזרחי - סוכנות הידיעות "חדשות 24"

יהודים שפקדו את בית הקברות בעיר בוריסוב שבבלארוס נדהמו לגלות לפחות 19 מצבות בבית העלמין שחוללו בצורה קשה ומחפירה. אנשי הקהילה מיהרו להזעיק את המשטרה המקומית שפתחה בחקירת המקרה החמור.

מהקהילה היהודית נמסר כי חלק מהמצבות לא ניתנות לשחזור. תיק חקירת השחתת בית הקברות הועבר לועדת חקירה באזור בוריסובסקי, והחקירה נמשכת.

הקהילה היהודית תתגייס בימים הקרובים לתקן את הנזקים הכבדים ולהחזיר את בית העלמין למצב תקין.

בבתי קברות יהודיים בבוריסוב אירעו לא פחות מארבעה מקרי וונדליזם. עם זאת רק במקרה אחד, העבריינים שהרסו את המצבים אותרו והועמדו לדין.

הקהילה היהודית קיימת בעיר מהמאה ה- 16. במאה ה- 17 נחשבה קהילת בוריסוב כאחת המבוססות בליטא. עיקר עיסוקם של היהודים היה מסחר בעצים ובלחם עם ריגה והאזור שמצפון לים השחור.

מאז חלוקת פולין השניה ב-1793 הפכה בוריסוב לחלק מהאימפריה הרוסית. ב- 1798 התגוררו בנפת בוריסוב 674 יהודים וב- 1805 נאמד מספרם ב- 1046.

ערב פרוץ השואה, בשנת תרצ"ט, היו עשרת אלפים מבין  49 אלף תושבי העיר יהודים. הגרמנים הגיעו לבוריסוב בשנת תש"א ומיד הקימו גטו.

באותה שנה הם התחילו בחיסול הגטו ותשעת אלפים יהודים נרצחו בו. במקום הוקמו אנדרטאות לזכר המאורעות. כאמור, בעיר קיימת קהילה יהודית קטנה ובית הקברות היהודי שחולל עדיין פעיל.