בגין: לרמה של 'סגן שר לענייני כלום' לא הגעתי

ח"כ בני בגין (הליכוד) השתתף הבוקר (שני) בדיון בועדה החוקה בעניין החוק הנורבגי הקטן, והסביר מדוע יצביע בעדו למרות שהוא מתנגד לו באופן עקרוני.

תחילה ציין בגין, "אני חסיד של שיטה פרלמנטרית מובהקת, התנגדתי לכל השינויים מהסוג הזה, סקנדינביים או צפון אירופאיים, לגרסאותיהם השונות, אני לא אשחית את זמנכם על הדיון האידיאולוגי בעניין הזה".

למרות זאת ציין בגין, כי "אמרתי בחודשיים האחרונים מסיבות שונות אחד הכלים החשובים במשילות אצלנו הוא משמעת קואליציונית והפרת המשמעת הקואליציונית צריכה להיות רק במקרים נדירים, בעניינים שהם אפילו יותר עמוקים כאלו שחשובים יותר אפילו מן העניין הזה".

"בכל זאת אני חושב כחבר הקואליציה שדרושה זהירות, בכל זאת זה הניסוי הראשון, וחובת הזהירות תובעת מאיתנו לעצב את הנזק המזערי", הוסיף בגין, והציע לבטל את הסעיף המחיל את החוק הנורבגי גם על סגני שרים.

בגין הסביר, "כולנו יודעים וחווינו לפני שנים לא מועטות כאשר לעתים קרובות מדי סגן השר איננו נבחר על ידי השר, הוא במקרים רבים נכפה על השר. יש זוגות שמסתדרים ויש זוגות שלא מסתדרים וטוב שלא היו באים לעולם. עדיף היה לוותר על כל הנושא של סגן השר".

בגין ציין כי באופן כללי יש לבחון את הנושא הזה של סגני שרים, "היום לעיתים קרובות מדי המעמד הזה איננו מוצלח מבחינת עבודת הממשלה".

בהמשך הסביר בגין בעקבות הדברים הללו מדוע דחה הצעה לשמש כסגן שר, "אני לא הייתי אף פעם סגן שר, גם לו הוצע לי הדבר לא הייתי מקבל אותו. למעשה דובר איתי על האפשרות הזו לפני מספר חודשים ואני סירבתי. הייתי אכן שר בלי תיק, שנחשב בעיני הציבור לשר לענייני לא כלום, עשיתי כמיטב יכולתי, אבל לרמת סגן שר ללא כלום, לרמה כזאת לא הגעתי".