מנקים יערות
מנקים יערות צילום: המועצה האזורית שומרון

תעסוקה לבני נוער היא אולי אחד האתגרים הקשים בקיץ להורים. במחלקת הנוער במועצה האזורית שומרון, החליטו לאתגר את בני הנוער בחזרה והציעו להם שתי אופציות: יום כיף בסופרלנד או יום כיף שכולל גם התנדבות בשעות הבוקר וסיוע לקשישים וגם כניסה לסופרלנד בסוף היום.

במתנ"ס שומרון ובמחלקת הנוער שמחו לגלות כי 99% מבני הנוער בחרו להצטרף ליום הכולל גם התנדבות, על אף שמחיר יום ההתנדבות עולה יותר מהיום בסופרלנד.

"הניסוי הקטן הזה שהתחיל כבר לפני 3 שנים, הוכיח לנו דבר מדהים", אומרת חגית זליס, מנהלת מחלקת הנוער. "בני נוער מעדיפים כנראה להרגיש חיוניים. זה כיף לבלות, אבל דווקא היציאה הזו מעצמך ומהצרכים הכי בסיסיים שלך, מדברת לבני הנוער.

"הדבר שבני נוער הכי עסוקים בו כאן הוא התנדבות", היא מעידה. "זה מרגש אותי בכל פעם מחדש לראות את היכולות שיש לנוער לתת כשרק נותנים לו אפשרות ומרחב להעניק".

כאמור, את יום הכיף מקיימים בשומרון זו השנה השלישית. בני הנוער יצאו למרכז הארץ, הגיעו לבתי אבות, אספו מזון לנזקקים, ניקו את יער בן שמן, את שפך פלמחים, ליוו וסייעו לבעלי מוגבלויות, חילקו סלי מזון למשפחות נזקקות ועוד.

יו"ר מועצת הנוער בשומרון, עילי דיין, הסביר כי "זו אחת מפעילויות הנוער שנרשמים אליה הכי הרבה בני נוער בשומרון. מהמקום האישי שלי אני יכול להגיד שברגע שנותנים לי הסעה ונותנים לי אפשרות לעזור במקומות רחוקים זה מבחינתי כיף ומאתגר.

"גיליתי היום שאנשים עם מוגבלויות הם לא מפחידים כמו שחשבתי ושאפשר להעביר יום כיף גם עם אדם שלא דומה לך וגם כשאתה זה שצריך לעזור לו, ואני חייב לומר שזה לא קשה כמו שזה נשמע בהתחלה".

ראש המועצה יוסי דגן אמר כי "במקום לחשוב רק על בילוים ואטרקציות, הצעירים שלנו חושבים איך לשלב גם עשייה גם במהלך חופשת הקיץ ועושים זאת עם המון אהבה ומוטיבציה".