עימות קשה על בתי דריינוף בבית אל

כוחות משטרה גדולים הגיעו הלילה (שלישי) לישוב בית אל בבנימין לקראת הריסת בתי דריינוף. עשרות הועלו על אוטובוסים אל מחוץ לישוב.

אלירן אהרון ורפאל לוי , י"ב באב תשע"ה

כוחות משטרה גדולים בהם יחידת הכוחות המיוחדים הגיעו הלילה (שלישי) לישוב בית אל בבנימין לקראת הריסת בתי "דריינוף".

במקום נערכו מאות צעירים לעימות עם השוטרים ועל פי הדיווחים לפחות 50 בני אדם הועלו על אוטובוסים והורחקו מהישוב.

כוחות משטרה, אומרים במועצת בית אל, פיזרו גז פלפל לתוך חדר בו שהו צעירים, חלקם נחנקו ויצאו מהמקום. נציין כי מדובר בגז שהתזתו גורמת לגירוי עז בעיניים עד למצב של דימוע מיידי, קשיי נשימה, שיעול, ודלקות.

לאחר מספר שעות של עימותים אלימים השתלטו כוחות הביטחון על המבנים המיועדים להריסה ולפי שעה שקט באזור.

דובר צה"ל מסר הבוקר כי במטרה להיערך לפינוי והריסת מבני "דריינוף" ביישוב בית אל הוחלט הלילה למקם כוח משמר הגבול במתחם המבנים. "על מנת למנוע התבצרות במתחם המבנים, להקטין את החיכוך והאלימות באזור וכדי לאפשר את השלמתו של המהלך המתוכנן, הוצב כוח משמר הגבול במתחם שלדי מבני 'דריינהוף'. כוחות הביטחון יפעלו לשמירה על החוק והסדר במתחם וערוכים למימוש הנחיות הדרג המדיני", לשון ההודעה.

מדובר במהלך מפתיע מאחר ובימים האחרונים חלה התקדמות בהכשרת המקום לבנייה. ככל הנראה כוונת מערכת הביטחון להרוס את הבתים למרות האישור והאפשרות כי ממש בימים הקרובים תאושר סופית הבניה.

חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' מהבית היהודי אמר לערוץ 7 כי ההרס הוא בהוראת ראש הממשלה בנימין נתניהו ורמז כי בכוונתו לפגוע בשלימות הקואליציה.

ראש מועצת בית אל ויו"ר מועצת יש"ע אבי רואה אמרו בתגובה, "מקומם ומצער שראש הממשלה ושר הביטחון אדריכלי חנק ההתיישבות לא אפשרו להתיישבות למצות את ההליכים המשפטיים והפכו לקבלני הביצוע של מדיניות השמאל. אנו קוראים לראש הממשלה להפעיל את כל כובד משקלו לתגובת המדינה לבג"ץ. למנוע את הריסת הבתים שנכון להיום הם חוקיים לפי כל דין".

רק אמש ביקרה שרת המשפטים, איילת שקד (הבית היהודי) ביישוב בית אל וסיפרה לתושבים על המאמצים להסדיר את בתי "דריינוף". 

השרה שקד אמרה כי תשובת המדינה, שעדיין לא נכתבה ואמורה להיות מוכתבת ע"י היועץ המשפטי של משרד הביטחון, היא שאין טעם בהריסת בתי "דריינוף".

"נפגשתי עם התושבים והבטחתי להם כי שרי הממשלה השונים פועלים במישרין ובעקיפין על מנת לדאוג להתיישבות היהודית בכל רחבי הארץ", סיפרה שקד לאחר מכן. "כדי שמצבים כאלו לא יישנו הקמנו את ועדת ההסדרה, שתתחיל לפעול בשבוע הבא ומטרתה להסדיר את הבנייה ביו"ש כדי שאף יהודי לא יצטרך לוותר על ביתו".

הבוקר צפויה המועצה להגיש עתירה כתגובה על העתירה שהוגשה על ידי השמאל הקיצוני, בתקווה שתוביל לביטול ההריסה עקב סיום תהליך היתרי הבנייה. טוען....

תמונות: רפאל לוי, ברוך גורדון, עוזיאל סבתו, משה שמרלינג, יסכה הרניק