בנט נגד יעלון: נגרר למחוזות קיצוניים

יו"ר הבית היהודי, השר נפתלי בנט, שוחח עם ראש הממשלה בעקבות תפיסת "בתי דריינוף" הלילה. בקואליציה קוראים למנוע את ההרס.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , י"ב באב תשע"ה

השר נפתלי בנט שוחח לפנות בוקר (שלישי) עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, ודרש ממנו הבהרה לפיה כי אין כוונה להרוס את הבתים.

השיחה בין השניים התקיימה בעקבות המהלך בו נקט הלילה צה"ל בהוראת הדרג המדיני, במהלכו תפס כוח מג"ב את מתחם בתי דריינוף בבית אל ופינה מהמקום עשרות צעירים ששהו בו.

השר בנט אמר בעקבות השיחה, "עשר שנים להתנתקות, מישהו שכח שהפעם יש למחנה הלאומי כוח ציבורי ופוליטי".

לדבריו, "שר הביטחון נגרר למחוזות קיצוניים ומתסיסים, במקום להרגיע את השטח. הגיע הזמן שממשלה לאומית תוביל את האידאולוגיה שלשמה היא נבחרה, ולא את דרך השמאל".

השר אורי אריאל אמר בראיון לקול ישראל כי מפלגתו לא תעבור לסדר היום על האירועים בבית אל והוא אינו מוציא מכלל אפשרות פרישה מהקואליציה.

השר אריאל ציין כי שר הביטחון יעלון התחייב רק אתמול שלא ייהרסו בתים בבית אל. לדבריו, היה ראוי להמתין עד סיום ההליך המשפטי ולא להשתלט על הבתים באלימות.

שר הקליטה וירושלים, זאב אלקין (ליכוד), אמר בתגובה לפינוי בבית אל, "אני מגנה את הפינוי הלילי של המתיישבים בבית אל, וקורא לשר הביטחון להשקיע מאמצים לא בפינוי מתיישבים אלא בהשלמת תהליך האישורים לבנייני דריינוף וקידום שכונת מגורים חדשה בהתאם להסכם האולפנה".

"אין אבסורד יותר גדול מאשר להרוס בניינים שדקה אחרי זה יהיה אפשר לבנותם מחדש. בימים שאנחנו מציינים בכאב רב את אסון הגירוש מגוש קטיף וצפון שומרון הגיעה עת לבנות ולא עת להרוס", הוסיף אלקין.

ח"כ מוטי יוגב (הבית היהודי) שהגיע למקום לפנות בוקר, הזהיר כי המהלך עלול לאיים על שלמות הקואליציה. ''אם בתי דריינוף יהרסו בבית אל, בתי משפט יהיו בישראל ממשלה אולי לא''.

יו"ר ועדת החוקה, ח"כ ניסן סלומינסקי, הודיע כי יכנס דיון מיוחד בוועדה כדי לדון ב"להיטות כוחות הביטחון לפנות את בתי דריינוף בבית אל". כלשונו.

לדבריו "עיתוי הפינוי נראה לי תמוה לאור העובדה כי יש מגעים להסדרת מעמד המבנים. להיטות היתר לפנות בימים אילו שאנו מציינים עשור לגירוש מגוש קטיף אינה ברורה לי. אני מציע למשטרת ישראל לפעול באותה יעילות כנגד הפולשים בנגב, בגליל, ובמשולש".

יו"ר 'ישראל ביתנו', ח"כ אביגדור ליברמן, כתב הבוקר בעמוד הפייסבוק שלו "אני מסכים לגמרי עם דבריו של השר נפתלי בנט ש'הגיע הזמן שממשלה לאומית תוביל את האידיאולוגיה שלשמה היא נבחרה, ולא את דרך השמאל'. זו בדיוק הסיבה שלא הצטרפנו לממשלה הזו, כשכבר במהלך המו"מ הקואליציוני לא הסכים ראש הממשלה נתניהו לדרישתנו להתחייב על בנייה ביהודה ושומרון ובירושלים. לכן, אני קורא לשר בנט ולחבריו מ'הבית היהודי' להצטרף אלי ול'ישראל ביתנו' לאופוזיציה לאומית כדי שאחר-כך אפשר יהיה להקים ממשלה לאומית אמתית, שתעסוק בבנייה ולא בהריסה".

תנועת 'נשים בירוק' מגיבה גם היא לאירועים בבית אל ומכירה כי "מאות ואלפי מבנים בלתי חוקיים ערבים ובדווים נבנים בכל מרחבי ארץ ישראל. משטרת ישראל לא מתקרבת אליהם מחשש שהדבר "יצית את כל מזרח התיכון", אבל נגד הנוער הנפלא שעתיד להתגייס לכל היחידות המובחרות בצה"ל אפשר להפעיל אלות, גז פלפל, בעיטות ומעצרים".

"למה הנשים הערביות בהר הבית עדין מייללות וצורחות חופשי? למה החוק פועל רק לטובת הערבים? התשובה היא כי עדין לא הוכרעה בתודעת מנהיגינו השאלה הבסיסית למי שייכת ארץ ישראל", קובעות ראשי התנועה, יהודית קצובר ונדיה מטר ומוסיפות כי "כל עוד הדבר לא ברור, כל עוד לא הוחלה הריבונות על כל ארץ ישראל, וכל עוד לא אוכפים את הריבונות בפועל בכל מקום בו היא כבר קיימת באופן רשמי, נמשיך לראות מראות מזעזעים כמו בבית אל היום, בעמונה אתמול, וחלילה בעוד מקומות מחר".

בפנייה ישירה לראש הממשלה אומרות השתיים: "כבוד ראש הממשלה, את העוז שהפגנת מול התעצמות אירן הפגן ביהודה ושומרון ואז תהיה מלאכתך שלמה. אז יבינו בגויים שישראל נחושה להגן על עמה וארצה. ריבונות עכשיו!".

מוקדם יותר נמסר מדובר צה"ל כי במטרה להיערך לפינוי והריסת מבני "דריינוף" ביישוב בית אל הוחלט הלילה למקם כוח משמר הגבול במתחם המבנים. "על מנת למנוע התבצרות במתחם המבנים, להקטין את החיכוך והאלימות באזור וכדי לאפשר את השלמתו של המהלך המתוכנן, הוצב כוח משמר הגבול במתחם שלדי מבני 'דריינהוף'. כוחות הביטחון יפעלו לשמירה על החוק והסדר במתחם וערוכים למימוש הנחיות הדרג המדיני", לשון ההודעה.טוען....