בג"ץ הכריע: בתי דריינוף בבית אל ייהרסו

שופטי בג"צ הכריעו כי בתי דריינוף בבית אל יהרסו. השופטים דחו את הבקשה לצו ביניים ואת העתירה. העימותים התחדשו.

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , י"ג באב תשע"ה

בג"ץ הכריע: בתי דריינוף בבית אל ייהרסו-ערוץ 7
כוחות הביטחון בבית אל
צילום: רפאל לוי

שופטי בג"ץ, נשיאת בית המשפט העליון מרים נאור, השופטת אסתר חיות והשופט סלים ג'ובראן דחו הבוקר (רביעי) את הבקשה לצו ביניים שהוגשה אתמול בעניין בתי דריינוף בבית אל, ובכך למעשה הורו על הרס הבתים עד מחר בחצות.

השופטים דחו גם לגופה את העתירה שהגישה אתמול חברת מ.ד. יהונתן בניה ופיתוח בע"מ, בה ביקשה החברה להימנע מהרס שני המבנים במערב הישוב בית אל, אשר זכו לכינוי "בתי דריינוף".

בעתירה טענה החברה כי אישור התב"ע לקרקע עליה בנויים שני הבניינים מהווה שינוי נסיבות מהותי, ועל כן יש לשנות את תוצאת העתירות הקודמות שהוגשו בנושא ולבטל את צו ההריסה שהוציא בג"ץ למבנים.

נציין כי בעמדת החברה תמכו גם המועצה המקומית בית אל ופרקליטות המדינה, אשר ביקשו גם הן מבג"ץ לעכב את ההרס עד דיון בעתירה לגופה.

בפסק דינה קבעה נשיאת בית המשפט העליון מרים נאור "בפסק הדין בעניין קאסם נקבע מפורשות כי אין מקום לאפשר את מיצוי הליכי התכנון של המבנים הקיימים וכי דינם להיהרס. פעולותיה של העותרת שנועדו לשנות מתוצאת פסק הדין וכן האצת הליכי התכנון במסגרת הדחייה שניתנה לפנים משורת הדין עד יום י"ד באב התשע"ה, אינן מצדיקות לסטות מכלל סופיות הדיון".

"העתירה הנוכחית אינה מחדשת דבר שיש לו משמעות משפטית לעומת העתירה השנייה שנדחתה אך לאחרונה, ודינה להידחות על הסף. ממילא נדחות גם הבקשות לעיכוב ביצוע ולצו ביניים", הוסיפה נאור.

ראש המועצה המקומית בית אל, שי אלון, הגיב להחלטה, "יום קשה, ההחלטה לא מובנת", אמר אלון והוסיף, "נמשיך את המאבק על בנייה בכל יהודה ושומרון".

יש לציין, כי ביום ראשון השבוע הוציא בג"ץ צו המונע הוצאת היתרי בנייה לשני הבניינים מכוח התב"ע שאושרה, לאחר שהטעונים לבעלות על הקרקע עתרו נגד אישור התב"ע.

שופטת בית המשפט העליון, ענת ברון, הוציאה צו ארעי המונע את כניסת התב"ע שאושרה לתוקף, ועל כן בשלב זה עדיין לא ניתן להכשיר באופן סופי את הבניינים.

עם זאת, ראש הממשלה נתניהו הצהיר כי יפעל לשינוי פסיקת בג"ץ ולהשארת הבניינים במקומם.