"אל תצפו שבתי דריינוף ייבנו מחדש"

חה"כ לשעבר אורית סטרוק מזהירה כי הבג"ץ סימן היום תקדים לפיו קרקעות ביו"ש בתפיסה צבאית יוחזרו לערבים, "גם מעלה אדומים בסכנה".

בני טוקר , י"ג באב תשע"ה

"אל תצפו שבתי דריינוף ייבנו מחדש"-ערוץ 7
גל טרור. סטרוק
פלאש 90

חה"כ לשעבר אורית סטרוק מהבית היהודי, אומרת לערוץ 7 כי פסק הדין של הבג"ץ בנוגע לבתי דריינוף, הוא פסק דין מסוכן ביותר שמהווה תקדים מאיים על ישובים רבים ביו"ש שנבנו על קרקעות בתפיסה צבאית.

"זה פסק דין קשה מאוד שמבטל לחלוטין בהינף יד, עמדה משפטית מאוד ברורה והגיונית שמאחוריה עומדים בכירי המשפטנים של מדינת ישראל. הממשלה הגישה עמדה לבג"ץ שמגובה בכל בכירי מערכת המשפט והפרקליטות הצבאית ובג"ץ העיף את העמדה הזאת מהחלון כלאחר יד ובעצם קבע שאין ערך עליון יותר מאשר פסקי הדין שלו עצמו, שהם עומדים מעל הצדק, המוסר וההיגיון המאוד ברורים של הממשלה", הסבירה סטרוק.

לדבריה בג"ץ העביר היום מסר לממשלה, שהוא לא יתחשב בפתרונות הסדרה להתיישבות, "בג"ץ במובנים מסוימים הכריז היום מלחמה על הממשלה ואמר לה שלא רק בהתייחס לבתי דריינוף, אלא אמר לה שכל פתרונות משפטיים שיוצגו בעתיד להסדרת מקומות בעייתיים ביו"ש לא יתקבלו, זה אפילו איום. יש כאן פסק דין עקרוני שאומר שהבג"ץ לא יאפשר הסדרת מקומות בעיתיים ביו"ש".

אורית סטרוק, אומרת כי צפויה אכזבה לאלו שחושבים כי יהיה ניתן לבנות על בתי דריינוף מחדש, "אם מישהו ציפה וחשב שלאחר שבתי דריינוף יהרסו, יום למחרת או שבועיים לאחר מכן הם יבנו שוב כי ניתן להם היתר בנייה, פסק הדין מהיום אומר להפך.

"פסק הדין היום מתייחס לעתירת תשעה באב שהוגשה על ידי ארגון השמאל הקיצוני 'יש דין' ביום הצום. פסק הדין היום מתייחס לעתירה הזו, עם הנימוקים המאוד משונים שלה בצורה רצינית מאוד. העתירה של 'יש דין' דורשת להחזיר את הקרקעות של הערבים שהיו שייכות להם לפני שצווי התפיסה הצבאית הוצאו. כך שלא רק שזה ימנע את הבנייה מחדש של בתי דריינוף, אלא זה מאיים גם על כל היישובים האחרים שהוקמו עם צווי תפיסה צבאיים".

לדבריה הבג"ץ מהווה היום תמרור אזהרה לישובים רבים, "עד בג"ץ אלון מורה, המדינה הקימה חלק ניכר מהיישובים על בסיס של צווי תפיסה צבאיים מתוך הנחה שהיישובים מחזקים את הביטחון ולאחר בג"ץ אלון מורה התקבלה החלטה שמכאן ואילך המדינה בונה רק על קרקעות מדינה. אבל היה ברור כל הזמן שאותם ישובים שנבנו על קרקעות בתפיסה צבאית ימשיכו להיות קיימים.

"היום בא הבג"ץ ומאיים על האפשרות להחזיק את הקרקעות האלה, כי בתי דריינוף הם על קרקע בתפיסה צבאית. ויש ישובים רבים כאלה כמו פסגות, קרית ארבע, מעלה אדומים שגם שם יש עתירות דומות. כמובן גם על עפרה שם יש בג"ץ שטוען שהקרקעות שהופקעו על ידי ירדן, צריכות לחזור לבעלים המקוריים שזה שליש מעפרה".

סטרוק סבורה שהיום נאמרה אמירה קשה ביותר שמעוררת סימני שאלה על כל חוק ההסדרה, "בג"ץ הודיע היום בצורה מאוד רועמת וברורה שאם הממשלה הקימה צוות בראשות מזכיר הממשלה אביחי מנדבליט להסדרת מקומות בהתיישבות, הרי שבג"ץ מינה את עצמו היום לצוות להריסת ההתיישבות.

"הממשלה צריכה לתת את דעתה לדברים שכתובים בין השורות של הבג"ץ הזה ובין השאר יש כאן מסר למדינה שצריכה להתחיל לבנות ביו"ש במקומות שבהם אין בעיה כזאת, ויש שטחים נרחבים של אדמות מדינה".