השרה שקד: להפסיק את הקפאת התכנון

שרת המשפטים מספרת על צוות ההסדרה שהוקם ויפעל למניעת הריסות ביו"ש וקוראת ללמוד מארה"ב שלא משחררת אסירים עד תום גזר הדין.

יוני קמפינסקי - ערוץ 7 , י"ג באב תשע"ה

שרת המשפטים איילת שקד (הבית היהודי) התייחסה הערב (רביעי) בראיון לערוץ 7 להריסת הבתים בבית אל ולהקמת צוות הסדרה משפטי שינסה למנוע פסיקות בג"ץ דומות בעתיד.

בפתח הדברים ציינה שקד כי את פסיקות בית המשפט העליון צריך לכבד גם כאשר לא מסכימים איתן. "אנחנו כממשלה הקמנו צוות הסדרה עם אנשי מקצוע שיכין כלים משפטיים כדי שדברים כאלו לא יקרו בשנית''.

מטרת הצוות, לדברי שקד, היא ''לפתור את בעיית הקרקע הפרטית וההתיישבות על קרקע פרטית גם במקומות מיושבים וגם במקומות שאינם מיושבים, ולפתור את זה בצורה משפטית נכונה''.

שרת המשפטים הדגישה בנוסף כי יש להמשיך ולבנות ביהודה ושומרון ולהפסיק את הקפאת התכנון הגורפת. ''אני שמחה שראש הממשלה אישר סוף-סוף את 300 יחידות הדיור שהתחייב עוד בשכונת האולפנה. זה מעט מידי, צריך גם לבנות על אדמות מדינה, איפה שיודעים שזה כמובן חוקי ומתאפשר''.

שקד דוחה את הטענה ולפיה צוות ההסדרה "ימרח" את הנושא ולא יציג פתרונות אמיתיים. ''אנחנו בהחלט לא כאן כדי לבזבז את זמננו, יש בג"צים רבים על ההתיישבות והמטרה היא שתשובת המדינה תהיה נכונה כמו במקרה של דריינוף, שתי תשובות המדינה האחרונות היו נכונות ותמכו בהליך התכנון. אני מאוד מקווה שהצוות הזה ידע לתת כלים למדינה כדי להציג את הפתרונות הנכונים לבג''ץ.

"אני חושבת שאם נמצא כלים משפטיים נכונים ואם תשובת המדינה מלכתחילה על אותם בג''צים תהיה מורכבת מצד אחד מכלים משפטיים נכונים ומצד שני מנכונות מלאה להסדיר את ההתיישבות, אז גם בג''ץ יתמוך בזה''.

השרה שקד ברכה על שחרורו של פולארד המתוכנן בחודש נובמבר הקרוב. "זה כמובן משמח מאוד, אני שמעתי על זה אתמול בערב וזה מאוד מאוד שימח''.

היא הדגישה כי יהונתן פולארד שוחרר לא בגלל אמות החסד, כלשונה, אלא בגלל מידת הדין. ''אצל האמריקנים גזר דין זה גזר דין והוא בוצע במלואו. אני מאוד מקווה שפולארד ישוב במהרה ארצה ויזכה לחיות כאן בארץ ישראל''.

שקד קוראת ללמוד מהאמריקנים כיצד מבצעים את גזר הדין במלואו ולא משחררים אף אסיר, גם לא מטעמים מדיניים. ''אפשר ללמוד גם משרת המשפטים האמריקנית ששיבחה את המושבעים בבוסטון שהטילו עונש מוות על המחבל מבוסטון''.