יידוי אבנים ביו"ש
יידוי אבנים ביו"ש רויטרס

קצין בכיר בפיקוד מרכז שוחח היום עם כתבים צבאיים על שורת נושאים בהם המצב הביטחוני ביו"ש, היחס לרשות הפלסטינית ושיתוף הפעולה וההתמודדות מול "הטרור העממי".

הקצין תחילה העריך כי הרשות הפלסטינית וחמאס חותרים לאחרונה לשינוי הסטטוס-קוו עם ישראל, ונעזרים לכך במדינות אחרות בהן צרפת וניו-זילנד. "לאבו מאזן יש תרומה משמעותית ליציבות וגם ליחסים בינינו. הוא גורם מייצב גם במקומות שבהם היו חיכוכים, כי התיאום הביטחוני עבורו הוא קו אדום".

"טעינו בהתייחסות להקלות", אמר הקצין "הנהגת הרשות חושבת שלא שיתפנו אותה מספיק, הסוחרים טענו שבשל העובדה שנתנו היתרים לתפילות בהר הבית נפגעה פרסנתם קשות. אנשים הגיעו לירושלים אבל במקום ללכת לתפילות הם הלכו לקניון מלחה וכך ההקלות הפכו לנטל על הנהגת הרשות", הוא מציין.

הקצין הבכיר מתייחס בהרחבה לנוהל המעצרים ביו"ש ואומר כי אנשי הפרקליטות מנותקים לא אחת מהשטח, כלשונו. כך היה במקרה של יצהר ובמקרה של מח"ט בינימין. "מה זה נוהל מעצר חשוד? לא כאשר הוא זורק עליך לבנים וברור שיש סכנה וצריך לנטרלו. הנוהל הוא אחרי שהמיידה בורח וכך עשה גם המח"ט. מבחינה מקצועית הוא פטור, מבחינת השטח הכדור השני שהוא ירה לא פגע נכון ועל כך הוא מצר אבל אי אפשר לומר שהוא פעל מקצועית לא נכון. אני מקבל הרבה המלצות של הפרקליטות ולא את כולן אני מיישם. הם לא מבינים את ההבט המקצועי של הלחימה בשטח", הוא אומר.

ומה צופן העתיד מבחינתו? "תהיה ירידה במאפייני הטרור העממי, להערכתו, "תהיה יותר נוכחות דאע"ש בתחומי יו"ש, יהיו יותר אירועי דה לגיטימציה נגד ישראל במוסדות וארגונים בין לאומיים ותהיה האצת המו"מ. לכל אלו עלינו להיערך ולהבין שהמציאות בשטח השתנתה", מסכם הבכיר את דבריו.