פי אלף מהיר יותר מ-NAND

אינטל ומיקרון הכריזו על זיכרון בלתי נדיף חדש. מדובר ביצירת קטגוריה חדשה של זיכרונות לאחסון נתונים לראשונה מזה 25 שנים.

תגיות: מחשבים
דורון רותם שני , ט"ו באב תשע"ה

מהיר יותר מכולם. 3D point
מהיר יותר מכולם. 3D point
אינטל

הכירו את 3D Xpoint, קיצור של 3D Cross Point, טכנולוגיית זיכרון חדשה.

מדובר בקטגוריה שפותחה בידי אינטל ומיקרון. זו הפעם הראשונה מזה 25 שנים בשוק הזיכרונות בה מציגים קטגוריה חדשה של זיכרון בלתי נדיף, ולפי החברות מדובר בזיכרון שמהיר עד פי 1,000 מזיכרון ה-NAND. זיכרון ה-NAND הוא הסוג השכיח בשימוש לייצור זיכרונות המיועדים לאחסון בטלפונים חכמים ובטאבלטים, ובייצור של כונני SSD.

עד כמה הזיכרון מהיר? זמני הגישה אליו נמדדים בננו-שניות. החברות אף סיפקו דוגמה למהירות: בזמן שהיה לוקח לטכנולוגיית HDD לרוץ מצד אחד של מגרש כדורסל לצד השני, טכנולוגיית NAND הייתה גומעת מרתון - ואילו טכנולוגיית 3D XPoint הייתה קרובה להשלמת הקפה אחת של כדור הארץ.

כל רכיב המבוסס על הטכנולוגיה החדשה יכול נכון להיום להכיל 128 ג'יגה-בייט, וזאת בשתי שכבות של מטריצות המורכבות ממוליכים המחברים 128 מיליארד תאי זיכרון. הטכנולוגיה החדשה גם אינה משתמשת בטרנזיסטורים כדי למתג את הכתובות, כך שהרכיבים יכולים להיות קטנים יותר, ולפעול במהירות רבה יותר.

"משך הזמן שלוקח למעבד להגיע לנתונים באחסון ארוך טווח היא אחת המשוכות הגבוהות ביותר של המחשוב המודרני. הקטגוריה החדשה שיצרנו של זיכרונות בלתי נדיפים היא מהפיכה המאפשרת גישה מהירה למערכי נתונים עצומים", אמר מארק אדאמס, נשיא מיקרון.

"במשך עשרות שנים חיפשה התעשייה אחר דרכים לקיצור זמן ההשתהות בין המעבד והנתונים. הקטגוריה החדשה הזו של זיכרונות בלתי-נדיפים משיגה את המטרה ומספקת ביצועים המשנים את כללי המשחק בפתרונות זיכרון ואחסון", הוסיף רוב קרוק, סגן נשיא בכיר ומנכ"ל קבוצת הזיכרונות הבלתי-נדיפים באינטל.

החברות מסרו שבמהלך 2016 יגיעו לשוק מוצרים ראשונים בקטגוריה החדשה.

הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: computers@inn.co.il