פינוי הפצועים בכפר דומא (צילום: דובר צה"ל)

במערכת הפוליטית מגנים הבוקר (שישי) את הצתת הבית ורצח התינוק הפלסטיני בכפר דומא על ידי יהודים.

ראש הממשלה בנימין נתניהו הביע זעזוע מהמעשה הנפשע והנורא, כלשונו. "מדובר בפיגוע טרור לכל דבר. מדינת ישראל נוקטת יד קשה נגד הטרור ולא משנה מי הם מבצעיו".

נתניהו הוסיף כי "הנחיתי את כוחות הביטחון לפעול בכל האמצעים העומדים לרשותנו ללכוד את הרוצחים ולהביאם בהקדם לדין".

שר הביטחון משה יעלון אמר כי "ההצתה ורצח התינוק הפלסטיני עלי דוואפשה הם פיגוע טרור קשה ביותר שאיננו יכולים לסבול, ואנו מגנים אותו מכול וכול".

''אנו נרדוף את הרוצחים עד אשר נניח עליהם את ידנו", הבטיח.

שר החינוך נפתלי בנט הדגיש כי אין מדובר ב"פשע שנאה" או "תג מחיר", אלא ברצח לכל דבר. "הצתת הבית בדומא ורצח התינוק הוא מעשה טרור מזעזע, שהדעת לא יכולה לסבול. אני קורא לכוחות הביטחון לפעול בנחרצות להגיע לרוצחים כדי להענישם במלוא חומרת הדין".

שר הכלכלה ויו"ר ש"ס, אריה דרעי, קרא להתייחס לרוצחי התינוק כאל מחבלים. "מדובר באירוע טרור מחריד וזועק לשמיים במהלכו נשרף למוות פעוט ובני משפחתו נפצעו אנושות", אמר דרעי.

''מבצעי המעשה הם אנשי טרור ועלינו להתייחס אליהם כאל מחבלים. אני מקווה שצה"ל וגורמי הביטחון יפעלו ללכידת מבצעי הפיגוע והם יענשו במלוא חומרת הדין", הוסיף. 

יושב ראש האופוזיציה, יו"ר המחנה הציוני ח"כ יצחק הרצוג, כינה את האירוע "טרור מהסוג הגרוע ביותר". לדבריו "מותו של התינוק ושריפת הבתים הם אסון נורא, מקרה אבו חדיר שחוזר על עצמו ומחייב אותנו ללבוש שק ואפר- אבל לאומי".

יו״ר ״ישראל ביתנו״, ח״כ אביגדור ליברמן, אומר כי ״הוא מגנה את המעשה הנפשע בכפר דומא וכי על כוחות הבטחון למצוא את האחראים לכך ולמצות עימם את הדין במהרה״. 

ליברמן מדגיש כי ״מדובר גם בפגיעה חמורה ביסודות הדמוקרטיים של מדינת ישראל ובמפעל ההתיישבות״.

חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) גינה גם הוא את רצח התינוק הפלסטיני. "הרצח בדומא הוא אירוע חמור שאסור שיקרה. הוא רע כי הוא רע והוא רע כי הוא מזיק", אמר סמוטריץ'.

"המאבק על ארץ ישראל הוא קשה ומורכב וכרוכים בו לא פעם כעסים ותסכולים מוצדקים, שמקורם בהתנהלות הפלשתינית הרצחנית ולהבדיל אלף אלפי הבדלות גם בצביעות של גורמים מסוימים בשמאל הקיצוני ובהתנהלות לא נכונה של מערכות השלטון. 

"אבל, וזה אבל גדול, אסור בשום אופן לאבד עשתונות וללכת לאיבוד, וזה כנראה מה שקרה הלילה. אנחנו חייבים עצבים של ברזל כדי לשמור על קור רוח ולא להיסחף חלילה למחוזות רעים ומזיקים כאלה". 

הוא קרא לצה''ל להיערך להתפרעויות הפלשתיניות שעלולות להתפתח בעקבות האירוע. "הטרור הפלשתיני הרצחני לא צריך סיבות כדי לפגוע ביהודים אולם הוא משתמש בהן כדי להגביר את פעילותו", הוסיף.

מועצת יש"ע ומועצה אזורית מטה בנימין מסרו כי הן מביעות "זעזוע ושאט נפש מהרצח הנורא שהתרחש הלילה בכפר דומא. כראשי ההתיישבות ביהודה ושומרון אנו מחזקים את ידי כוחות הביטחון במרדף אחר הפושעים ומקווים כי הם יתפסו במהרה ויבוא על עונשם עד תום.  זו לא דרכם של תושבי יש"ע שביום יום מנסים להתמודד עם מציאות ביטחונית מורכבת תוך שמירה על מרקם חיים עם השכנים הפלסטינים, ובמקרים רבים אף מצילים חיים באמצעות צוותי הרפואה הישוביים בכל שעות היממה ללא שום הבדל בין יהודי לערבי".

יו"ר מפלגת ''יש עתיד'' ח"כ יאיר לפיד הכריז כי "אנחנו במלחמה". לדבריו "מי ששורף תינוק פלשתיני הכריז מלחמה על מדינת ישראל. מי שתוקף בסכין צעירים במצעד הגאווה הכריז מלחמה על מדינת ישראל. מי ששורף כנסיות הכריז מלחמה על מדינת ישראל. מי שמאיים לתקוף את בית המשפט העליון ב - D9 הכריז מלחמה על מדינת ישראל.

לפיד הוסיף כי "מי שזורק אבנים על כוחות הביטחון, הכריז מלחמה על מדינת ישראל. אנשי להב"ה הם בוגדים שעוזרים לאויב בזמן מלחמה. הצעירים שהיכו ערבים בירושלים, בוגדים. מי שצועק במשחקים של בית"ר 'מוות לערבים', בוגד במולדת. 

"האויב פעל הלילה בכפר דומא. מחבלים נכנסו בלילה ושרפו תינוק. כמו תמיד, צה"ל יוצא למלחמה באויב, רק שהפעם האויב הוא מפה, מבפנים, מתוכנו. האנשים האלה הם גיס חמישי. הם שותפיו הטבעיים של החמאס, של חיזבאללה, של דאעש. הם בוגדים בכל מה שקדוש שלנו, בוגדים בעצם הרעיון שעליו מבוססת מדינת ישראל, בוגדים ביהדות", אמר.