תרבות של טיולים בירושלים - חלק שני

בשנים האחרונות עוברת ירושלים תנופת פיתוח וחדשנות שהינה חלק ממהלך רחב שמטרתו להציב אותה בשורה אחת עם הערים המודרניות בעולם.

כתב וצילם: קובי פינקלר , ט"ו באב תשע"ה

ירושלים היא העיר היפה ביותר בעולם. נקודה. ומכאן אפשר רק להמשיך. עבר והווה, היסטוריה ומורשת, יופי ורוח, רגש ועסקים חברו בה יחדיו.

בשנים האחרונות עוברת ירושלים תנופת פיתוח וחדשנות שהינה חלק ממהלך רחב שמטרתו להציב אותה בשורה אחת עם הערים המודרניות בעולם.

על מנת להרחיב את תנועת המבקרים במרכז העיר ירושלים ולאחר מחקר מעמיק, החליטה חברת "עדן" בשיתוף עם סוחרי העיר לחלק את מרכז העיר לשישה מתחמים שיבדלו זה מזה.

לצד הקמת קהילות עסקיות ( מתחמי סוחרים, כמו "שדרת המעצבים" בקצה רחוב בצלאל ומסעדת נוקטרנו) מייצרים כאן שכבה תיירותית לא רק ברמת החנות , אלא גם ברמת המרחב, הרחוב, התיירות, כמו תמול שלשום של דוד ארליך, או ראובן ממייק פלאס.  תוסיפו לכף את הפאב הכשר למהדרין הולי בר, מתחת לפיקולינו ותקבלו מוצר שלם.

שדרת המעצבים

סיור במרכז העיר, בעיבורה של העיר שחוברה לה יחדיו הוא סיור לגוף, לנפש, לנשמה וגם.. למזון הגשמי. פשוט ללכת ברחובה של עיר שעליה הבטיח לנו הנביא "עוד ישבו זקנים וזקנות ברחובותיה" היום זה גם המון צעירים.

במרכז העיר נפתחו עשרות מסעדות חדשות, המעניקות למבקרים בה חוויה קולינארית קסומה, עם ניחוחות בין-לאומיים. המסעדות ממוקמות במרכז העיר ירושלים ובקרבת האטרקציות השונות בעיר, ולכל אחת מהן סיפור משלה, טעמים הייחודיים לה, ומנות המזוהות איתה. בין המסעדות המובילות את המהפכה הקולינארית בירושלים ישנן, מסעדת "המוציא", מסעדת "עזורה" מסעדת פועלים מפורסמת משיריו של יוסי בנאי, "ראצ'ה" מסעדה גרוזינית ייחודית, "שרגא קפה", "הטרטוריה של חבה", "קפה קדוש" המיתולוגי, "המטבח של פיני", תמול שלשום, ועוד.

אחת הפנינות היפות והחדשות-ישנות של ירושלים היא מדרחוב נחלת שבעה, רחוב שמאי והלל, רחוב יואל משה סלומון ורחוב ריבלין.

מטריות בלילה

מתחת למיזם 1000 המטריות הצבעוניות ,במבנה אבן ישן והיסטורי שוכנת לה מסעדת פיקולינו. ממש ב"כיכר המוסיקה". צליליה של בירת ישראל נשמעים כאן מכל עבר. בתוך המסעדה תפריט איטלקי חלבי משובח ואיכותי ובחוץ מוסיקה.

מי שמנהלת את העסק של המסעדה היא הגברת נאווה ביבי, מלונאית בכירה, המוכרת לקהל הירושלמי ממסעדת "ירושלים הקטנה – בית טיכו", חתנה – רוני ושתי בנותיה: ענת ואורית, מנהלים את העסק המשפחתי. נאווה מספרת: "כשהקמנו את פיקולינו ראינו מול עיננו אווירה ירושלמית חמימה, משפחתיות ושירות אדיב ומלא שמחה, ממש כמו בשיר על סבא פיקולינו".

כיכר המוסיקה

על פי האגדה, המוסיקה העברית הקדושה נפוצה בעולם לאחר חורבן בית המקדש. המנגינות המופלאות של בית המקדש התערבבו בין שבעים אומות העולם וחדרו לתרבותן.

עכשיו, חזרו המנגינות האלו לירושלים. מתכנני כיכר המוסיקה רואים בחזון את המוסיקה בכיכר מהבוקר ועד הלילה במקצב ובצליל שיביאו לבאי הכיכר עונג, שמחה והרמוניה. דב, אחד מבעלי הסטודיו במקום, רואה את המציאות שתווצר כאן כבר בחג הסוכות הקרוב "הכיכר תהיה מקום בו יתקרבו הקהילות השונות של ירושלים, ספרדים ואשכנזים, חרדים ודתיים פחות, ישראלים ותיירים, עשירים ועניים, כל הלאומים האחרים החיים בעיר ומבקרים בה יזכו לשמוע את נגינתה".

מוזיאון "ידידי ישראל"

מוזיאון חדש קם לו בקצה מדרחוב נחלת שבעה להנצחת פועלם של אלה, דוקא הלא יהודים שסייעו למדינת ישראל ולעם היהודי במרוצת הדורות האחרונים. מוכלו למצוא כאן את סיפורה של אירנה סנדלר האחות הגרמניה שהצילה יהודים רבים, את סיפורם של ג'ון פטרסון ( הסנדק של נתניהו), אורד ויינגייט ועוד עשרות רבות של דמויות.

המוזיאון הוא אתר תיירותי חוויתי המשלב את כל החושים הכולל תערוכות ומיצגים בטכנולוגיות המתקדמות מסוגן בעולם, לרבות מיצגי תלת מימד ופיתוח טכנולוגי אור קולי ייחודי, שפותחו במיוחד עבור המקום.

באתר, עשרות מיצגים מתחלפים, הוא בנוי באופן מדורג במבנה בן ארבע קומות. בבניית המוזיאון הושם דגש על משחקי אור וצל, תאורה חזותית, בנייה תלת מימדית של מפות ומיצגים ואמצעי תאורה מיוחדים, המאדירים את חוויית הביקור ומדגישים את התמיכה בעם היהודי. לא כל הציטוטים מהתנ"ך מדוייקים אבל החבילה הכוללת בהחלט מרשימה.

מוזיאון יהדות איטליה

בתוך בית ספר לבנות לשעבר, ממוקם המוזיאון היחיד מסוגו בעולם, המציג אוסף של כלל הקהילות היהודיות באיטליה.

מעבר לבית הכנסת הנפלא במקום ( עליו סיפרנו בשבוע שעבר), פועל במקום מוזיאון, המוקדש לנכסי התרבות של הקהילות היהודיות באיטליה ומהווה בכך אמצעי חשוב ללימוד, להכרה ולשימור זכרן ומורשתן העשירה של קהילות אלו. מרתק, מעניין וחשוב להכיר. אפשר לראות כאן את ארון הקודש השני בעתיקותו בעולם, את כסא אליהו ועוד.

אחרי התפילות, בתי הקפה, המסעדות, ואתרי העיר, יש הרי גם צורך במקומות לינה. אמרו פרנסי העיר ועשו.

מלונות בוטיק קמו להם במרכז העיר כשלכל אחד מהם ייחוד משלו. המשותף, בתי אבן ירושלמיים השומרים על אוירת העיר עם ההתחדשות.

מלון הבוטיק היוקרתי 'שני'

מיקומו של המלון, במרכז העיר ירושלים, בין הרחובות הלל ושמאי, מספק פנינה של יוקרה בין בנינייה הצפופים ורחובותיה הסואנים של ירושלים. מבנה המלון הוא מבנה ותיק וידוע בירושלים, שעבר שיפוץ פנימי משמעותי.

כל המלון מעוצב באופן מיוחד המשלב בין ישן וחדש, מסורתי ומודרני כאחד, כשהחדרים עוצבו מעץ מהגוני המעניק חמימות ואינטימיות לחדר המשלב מוצרים חדישים הנותנים את המיוחדות למלון.

אבל לא רק זה העיקר. מתברר שאין במרכז העיר מקום לינה עם אירוח מלא לשבת. כה נדרש הוא הדבר, עד כי עמלנו לקראת המוסף להביא לכם מקום ומקומות שנותנים את הכול . כאן נותנים הכול . היפוך ארוחות, אוירת שבת וצוות שנותן את הנשמה.

מעבר לחדרי המלון המעוצבים ברוב טעם, למלון חדרים גדולים למשפחות מה שמאוד נדיר היום .
שילוב של מלון בוטיק למשפחות, חדר אוכל כמעט פרטי לשבת משפחתית ובתי כנסת אותנטיים בעלי היסטוריה כמו שסיפרנו לעיל.

אברהם אלכס בלייח, היזם והבעלים של מלון 'שני' מסביר על חשיבות מלון כזה במרכז העיר, "אנחנו רוצים להביא לכאן מיליוני תיירים וכל מלון שנחנך זו ברכה". אכן. לבנות מלון במרכז העיר זה חשוב כפליים כי זה מחייה את המרכז ומסייע לו לשוב לאיתנו ולהחזיר תנועה ותיירים אליו.

ירושלים, לא רק של נחושת אור וזהב. הרבה תרבות ואנשים חברו להם יחדיו ליצירה מושלמת לימי הקיץ.