הרב מלמד: לייבש את הביצה

רב הישוב הר ברכה, הרב אליעזר מלמד, בטור מיוחד בעקבות אירועי היממה האחרונה בירושלים ובכפר דומא.

הרב אליעזר מלמד , ט"ו באב תשע"ה

הרב מלמד: לייבש את הביצה-ערוץ 7
הרב אליעזר מלמד
צילום: פלאש 90

למרבה הצער, ביממה האחרונה אירעו שני מעשים מזעזעים ומתועבים של רצח וניסיון לרצח.

אדם הלך, כביכול, בשם התורה והטהרה והקדושה, לבער את הטומאה, וזאת על ידי מעשה שהוא הנורא מכל, והוא עצמו אבי אבות הטומאה - רצח בזדון. ברוך ה' שזממו המתועב לא יצא אל הפועל במילואו, ונקווה שכל הפצועים יחלימו במהרה וישובו לאיתנם.

לצערנו במקרה השני של בני המשפחה הערבית, התינוק נרצח ובני משפחתו נפצעו קשה מאוד, ומי יודע עוד כמה יצטרכו להתייסר מפציעותיהם הקשות. עוד הוסיפו חטא על פשע, וכתבו שם: "יחי המלך המשיח לעולם ועד". כאילו בשם השלום העולמי של ימות המשיח, צריך לרצוח אנשים בשנתם.

האמת שבכל חברה יש פושעים, ונציגי החברה חייבים להתמודד איתם. לשם כך יש חוק ושלטון. אבל זה שהפושעים הללו מעיזים לעטות על עצמם מחלצות של קנאות לה' ולתורתו, מתאפשר מפני שציבורים גדולים, שומרי תורה ומצוות, ישרים ותמימים, חרדים ומתנחלים, חיים בתסכול עמוק וחוסר אונים. הם רואים באופן תדיר שהממשלה ומוסדות המדינה והתקשורת הממסדית, מפלה אותם ואת ערכיהם לרעה. התסכול הזה מתפרש אצל פושעים כמתן רשות לפעולות נוראות.

יחד עם החינוך הקבוע לערך החיים וכבודם של בני האדם, והפעולות הנמרצות כנגד הפושעים עצמם, ראוי לייבש את הביצה על ידי התוויית דרך וחזון למדינת העם היהודי בארצו המקודשת. בכלל זה צריכה המדינה לפעול לביסוס התרבות היהודית, לימוד התורה וקיומה על פי המסורת היהודית לדורותיה, לחיזוק ההתיישבות בכל חבלי הארץ, ומלחמה נחרצת באויבי ישראל.

והעיקר לעשות את כל זאת לא כזכות הפרט אלא כחובת הכלל. מתוך כך לחנך לערך החיים והכבוד לכל אדם, והחירות והזכות שנתן ה' לכל אדם לבחור את דרכו בין טוב לרע. על ידי כך נקרב את ימות המשיח ככתבם בנביאים וכמשמעותם המוסרית.