כפר דומא, הבוקר
כפר דומא, הבוקרצילום: פלאש 90

רצח התינוקת בכפר דומא זעזע רבים, בתוכם גם את יונדב תפוחי שהחליט להצטרף לביקור תנחומים שאורגן על ידי ארגון השמאל הדתי "תג מאיר".

תפוחי, איש ימין מוצהר, תיאר את רשמיו מהביקור בדף הפייסבוק האישי שלו, בו ציין כי יצא מהביקור בתחושות קשות מאוד.

תחילה הדגיש שלא בא לכפר בכדי להתנצל, "נסעתי כדי לשדר מסר ברור שיש מעשים שלא יכולה להיות להם הצדקה, לא כשזה מופנה כלפי יהודים וגם לא כלפי ערבים. היה לי חשוב להדגיש לכל מי שפגשתי (ביניהם כתבים מהארץ ומחו"ל) שאני ימני ותומך בהרחבת מפעל ההתיישבות, אך יש אמצעים שאינם לגיטימיים במאבק שלנו על האחיזה בארץ".

תפוחי הזדעזע כשראה את זירת ההצתה, "זהו אסון נוראי לקום באמצע הלילה כשביתך ובני משפחתך עולים בלהבות, להיחלץ בעור שיניך ולגלות שאיבדת בן. אין מילים. ללכת בין השברים, להריח את העשן במקום, ממחישים את האירוע. לא עוד תמונה חולפת במרוצה בכתבת צבע נוספת, אלא ניתן למישוש ובמרחק נגיעה".

תחילה אמורה היתה משלחת התנחומים לבקר בבית האבלים, אולם מארגני הסיור הערבים החליטו לפתוח דווקא בביקור בזירת ההצתה.

"מה שלבסוף קרה זה שבמהלך הסיור צולמו יהודים מושפלי ראש ליד ובתוך הבתים השרופים, וליד הכתובות שרוססו. לאחר מכן נישא נאום של נציג המשפחה והכפר", מתאר תפוחי, וממשיך לספר, "עם סיום הנאומים והדוגמנות לצילומים התבשרנו שבעצם הכפר גועש ולא נוח להם שננחם את המשפחה האבלה, ולכן כדאי שנצא ומהר".

"לתחושתי, והסכימו איתי אנשים נוספים, היה זה תרגיל תקשורתי למשוך את היאהוד לסט צילומים משפיל ליד הבתים, ומעולם לא התכוונו לתת לנו לבוא במגע עם המשפחה. לי זה הרגיש כמו סיורי הדה-נאציפיקציה שערכו בעלות הברית למקומיים, סיורי השפלה שנועדו להטיל עליהם את האשמה והאחריות", ציין תפוחי.

הסיור בכפר גרם לתפוחי גם לתהות האם יתכן באמת שאת הרצח ביצעו יהודים, "כשייתפסו המציתים נצטרך לשמוע סיפור מרתק - למה בחרו לנווט ללב הכפר, ובעיקר איך היה להם זמן להצית בית, להמתין לגלות שהוא ריק, להקיף ולהגיע לבית נוסף, להצית אותו, להמתין עם ההורים, לרסס כתובות ספריי על הקירות (מילא 'נקמה', אבל 'יחי המלך המשיח' ועיטור כתר קטן?!) ואז להימלט דרך כל הכפר זמן רב אחרי שכבר כל הכפר בוודאי על הרגליים למראה האש ולמשמע צרחות הנפגעים. משהו פה מסריח".

בסיום הרשמים מקווה תפוחי שבפעם הבאה תתארגן משלחת תנחומים של אנשי ימין שיבואו לנחם בלי להתנצל, "בפעם הבאה צריך לארגן קבוצה של תושבי יו"ש, לא להיבלע בהתנצלויות המרוחות של השמאל ולהשמיע קול ברור כנגד האלימות. אין סיבה שנהיה נספחים חיוורים לאירוע כשאפשר להוביל אותו ולכוון אותו להסברה בונה".