נחנך אתר שמואל הנביא: "לקדש את החיים"

מתאם פעולות הממשלה בשטחים, האלוף יואב (פולי) מרדכי: מקום קבורתו של שמואל משקף עבורנו כ-3,000 שנים של היסטוריה יהודית.

רעות הדר , י"ח באב תשע"ה

קבר שמואל הנביא
קבר שמואל הנביא
ערוץ 7
טקס חניכת אתר שמואל הנביא המחודש, שם על פי המסורת קבור שמואל הנביא.

הטקס התקיים במעמד מתאם פעולות הממשלה בשטחים, האלוף יואב (פולי) מרדכי,  ראש המנהל האזרחי באיו״ש, תא״ל דוד מנחם, הרב הראשי לישראל, הרב דוד לאו, רב הכותל והמקומות הקדושים, הרב שמואל רבינוביץ', שרת התרבות והספורט, ח״כ מירי רגב, סגנית שר החוץ, ח״כ ציפי חוטבלי,  מפקד מחוז ירושלים במשטרת ישראל, ניצב משה (צ'יקו) אדרי, מנכ"ל המשרד לשירותי דת, עודד פלוס, מנכ"ל המרכז למקומות קדושים, הרב יוסף שוינגר, ומשפחת פאליק, אשר תרמה לחידוש האתר.

בחודשים האחרונים נערך באתר שיפוץ כללי במסגרתו חודשו התשתיות, לרבות מערכות לכיבוי אש, מערכות החשמל והמיזוג.

לתהליך החידוש, היה שותף קצין מטה בתחום הארכיאולוגיה במנהל האזרחי, אשר שיחזר את הריצוף המקורי וחשף את האבנים העתיקות והמקוריות בקברו של הנביא.

באתר מבקרים מידי שנה כ-300 אלף איש, כאשר במהלך הילולת שמואל הנביא פוקדים את האתר כ-50 אלף מבקרים. האתר מנוהל על קצין מטה בתחום הדתות של המנהל האזרחי באזור יהודה ושומרון ומופעל על ידי המרכז הארצי לפיתוח מקומות קדושים.

מתאם פעולות הממשלה בשטחים, האלוף יואב (פולי) מרדכי, אמר כי ״ממרום הר קבורתו של שמואל נשקפים נופיה ויופייה של מדינתנו. מקום קבורתו של שמואל משקף עבורנו כ-3,000 שנים של היסטוריה יהודית ומהווה מוקד עלייה לרגל, לכל אדם באשר הוא, ולכל אלה המגיעים ממרחקים לחזק את האמונה ולקדש את ערך החיים".

רב הכותל והמקומות הקדושים, הרב שמואל רבינוביץ', אמר כי "מקום קבורתו של שמואל הנביא משמש כאתר תפילה מזה מאות שנים ומזוזה בפתחה של ירושלים עיר הקודש. זו זכות לכולנו שמקום זה שופץ כראוי למקום של תפילה. תפילתי שזכותו של שמואל הנביא תעמוד לנו לבניינה של ירושלים במהרה בימינו".

אתר נבי סמואל הינו מקום קדוש לשלוש הדתות ועל כן מתאמת מנהלת התיאום והקישור (מת״ק) בעוטף ירושלים לאורך השנה את הגעת המתפללים לאתר, כחלק מפעילותו הכללית של המנהל האזרחי לשמירה על פולחן הדת לכלל האוכלוסיות באזור יהודה ושומרון.

המנהל האזרחי והמרכז הארצי לפיתוח מקומות קדושים מזמינים את הקהל הרחב לבקר באתר המחודש ולהתרשם מהנוף המרהיב הנישא מפסגת מבנה הקבר.