עו"ד טליה ששון באריאל. ארכיון
עו"ד טליה ששון באריאל. ארכיון יוני קמפינסקי

עם כניסתה לכהונת נשיאת הקרן לישראל החדשה של עורכת הדין טליה ששון, שוחחנו על הקרן ומעורבותה בחיי אזרחי ישראל עם מי שחקר לעומק את תופעת הקרן בשנים האחרונות, יו"ר חוג הפרופסורים לחוסן מדיני וכלכלי ד"ר רונן שובל.

"הקרן החדשה היא אחד הגופים המשמעותיים ביותר בהשפעה על מדיניות בישראל. אין עוד הרבה גופים עוצמתיים כל כך, בוודאי שאין גופים אלה שלא נבחרו על ידי אף אחד", אומר ד"ר שובל ומצטט את דבריו של מי שכיהן בעבר כנשיא הקרן, אליעזר יערי, כשאמר 'אנחנו נציגים של ברונים זרים' ובכך תמצת את התנהלותה הבעייתית של הקרן.

"רוב מוחלט של כספי הקרן מגיע מעבר לים, ממגוון מדינות. היו להם שותפויות עם קרנות בין-לאומיות נוספות כמו קרן פורד האנטישמית", אומר שובל המתאר את האופן בו פועלת הקרן, לא פעם בלי שהדברים יהיו ידועים לאזרחי ישראל: "ישנו הרובד הפשוט והידוע ובו הקרן מעבירה 30 מיליון דולר בשנה לארגונים שונים בישראל. עד היום הם העבירו 250 מיליון דולר. כמעט שאין מאבק ציבורי בישראל שהקרן לא קשורה אליו בצורה כזו או אחרת, מויקי כנפו ארבע אמהות ועד דו"ח גולדסטון. כמעט כל מה שאנחנו מכירים קשור אליהם".

ממשיך שובל ומתאר את פעילות הקרן שלעתים נראית כסותרת את עצמה, אך מאחוריה מגמה מובילה אחת – החלפת השלטון הישראלי. "מצד אחד היא מממנת ארגונים רדיקאליים שהם חוד החנית של הדה לדה-גיטימציה, כמו 'בצלם' 'עדאללה' 'מחסום ווטש' 'שוברים שתיקה' ועוד רשימה ארוכה של ארגונים שפועלים נגד ישראל וצה"ל ומתייגים אותנו בעולם כפושעי מלחמה, כולל התבטאות של הנשיאה החדשה שהשוותה בשבוע שעבר בכנס של 'שלום עכשיו' בין ישראל לאיראן כשאמרה שכפי שאנחנו מחרימים את איראן יש זכות לגיטימית להחרים את ישראל. זה הרובד הגלוי והמקומם שמוכר לשיח הישראלי. בכל פיגוע דה-לגיטימציה נגד ישראל נמצא את טביעות האצבע של הקרן החדשה במישרין או בעקיפין".

"רובד מעמיק יותר של פעילות הקרן: הקרן פועלת מול כל משרד ממשלתי בצורה כפולה, מצד אחד יש לה ארגונים שמאתגרים את המשרד הממשלתי ומצד שני יש לה ארגונים שפועלים בתוך המשרד הממשלתי בשיתוף פעולה כך שיד ימין משתפת פעולה עם יד שמאל ואתן לכך דוגמה: אנחנו זוכרים את המחאה החברתית שהקרן החדשה תרמה לה במימון, באוהלים ועוד. הדרישה הייתה לפתור את משבר מחירי הדיור. המדינה הקימה ועדה, ומי שהתנגד לוועדה הם ארגונים ירוקים שממומנים על ידי הקרן החדשה. כלומר יש כאן שיטה שמטרתה היא לייצר משבר ולשבור את החברה הישראלית שתהפוך מקולקטיב לכמה קבוצות שכל אחת נלחמת על האינטרס שלה מול הקבוצות האחרות. המטרה היא לא פתרון למשבר הדיור אלא לייצר משבר משטרי בישראל. הרעיון הוא להחליף משטר בישראל וככל שיהיו יותר משברים זה טוב יותר. מבחינתם המשטר הציוני הוא אם כל חטאת כי מבחינתם צריך להחליף את המשטר היהודי למשטר של מדינת כל אזרחיה".

"כשהם נכשלים ויודעים שהרעיונות האלה נמצאים במקומות של חד"ש ובל"ד ולא ניתן לנצח איתם בקלפיות אז הם משתמשים בכלים לא דמוקרטיים כדי לכפות את רצון המיעוט על הרוב ולהפוך את ישראל ממדינה יהודית דמוקרטית למדינת כל לאומיה שבה היהודים הם מיעוט, כמו שאמרה סגנית נשיאת הקרן החדשה, חדווה רבינוביץ', שסיפרה שבעוד מאה שנים ישראל לא תהיה יהודית, וזה טוב כי היא תהיה דמוקרטית יותר. זה היעד וזה החזון".

ממשיך שובל וקובע כי הקרן ואנשיה נאבקים למעשה מול קיומו של רוב יהודי בישראל, ובשם מאבק זה הם מסייעים למסתננים, נאבקים למען סוג מסוים של זכות שיבה, תומכים בביטול חוק האזרחות, "הם מנסים לפורר את החברה הישראלית מבפנים ומבחוץ בזה שהם מכניסים לכאן כמה שיותר ערבים ומסתננים וישנו את האופי היסודי של המדינה. זה מנגנון שלם של כסף זר שתכליתו לחתור תחת הדמוקרטיה הישראלית ולשנות מהיסוד את האופי של מדינת ישראל כמדינה דמוקרטית".

ואיך הדברים מתיישבים עם דמותה של הנשיאה החדשה, עו"ד טליה ששון? ד"ר שובל מדגיש כי לה עצמה עדיין לא נרשמו התבטאויות מערכתיות משלה בנושא, אם כי "אנחנו מכירים את טליה ששון ממקרים ספציפיים וקונקרטיים". עם זאת הוא רואה בדו"ח המאחזים שהנפיקה ששון עדות לעמדותיה הקיצוניות ומכאן עולה בעיניו תמיהה עקרונית: "איך אישה עם תפיסות כל כך קיצוניות מסוכנות והזויות הגיעה לעמדה בכירה כל כך במשרד המשפטים הישראלי? זה מה שצריך להדיר שינה מעינינו".

לקראת תום דבריו מזכיר ומדגיש שובל עבור הציבור הישראלי פרט שאינו תמיד ידוע: "הקרן פועלת  בארץ תחת ארגון אחר. חשוב שמועצות מקומיות ומשרדי ממשלה ישימו לב לכך שבארץ הם קוראים לעצמם שתי"ל. אין בארץ גוף משפטי שנקרא הקרן החדשה, אלא יש שתיל. הם שותלים את הארגונים שצומחים להיות גידולי פרא שהופכים את ישראל למצורעת בעיני העולם".

מוסיף שובל וממליץ לקרוא את הדו"ח שהנפיקו ב-2003 ד"ר רן ברץ ומשה איפרגן על הקרן ו"אחד הדברים המעניינים הוא שהקרן הייתה מעורבת במאבק נגד אדמות הקיבוצים. כששואלים למה? המסמכים מלמדים שהסיבה היא כדי שיהיו אדמות לפליטים כשהם ישובו... והדבר מסכם הכול".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו