'שליסל והרוצחים מדומא לא שייכים לשום מגזר'

יו"ר צעירי הבית היהודי שהגיש תלונה במשטרה נגד מכפישי בנט: אי אפשר לשתוק עוד. השיח צריך להיות מכיל ונוקב אך ללא הכפשה.

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ' באב תשע"ה

'שליסל והרוצחים מדומא לא שייכים לשום מגזר'-ערוץ 7
כפר דומא, הבוקר
צילום: פלאש 90

היו"ר החדש של צעירי הבית היהודי, יונתן דובוב, מסביר בשיחה עם ערוץ 7 מדוע הוחלט במפלגה להגיש תלונה במשטרה נגד מכפישי ותוקפי ראשי המפלגה ובעקיר נגד היו"ר שר החינוך, השר נפתלי בנט".

בדבריו מתאר דובוב את ההכפשות וההתקפות החריפות שמולן עומדת המפלגה מאז יום חמישי האחרון, היום בו דקר ישי שליסל את ששת הצועדים במצעד הגאווה והביא למותה של שירה בנקי, "מאז יום חמישי יש תקפות נגד המגזר ונגד הבית היהודי. קראתי פוסטים על הקיר של בנט, אמירות קשות ואמירות מזעזעות ואי אפשר לשתוק עוד".

מוסיף דובוב ומחדד: "קרה משהו בישראל, קרו שני פשעי שנאה בישראל. גם שליסל וגם הרוצחים בדומא לא שייכים לשום מחנה. שליסל חולה נפש שמייצג לכל היותר את השפלות שאליה אדם יכול להגיע וכך גם הרוצחים בדומא", הוא אומר וקובע כי את כאב האירועים ניתן לקחת לשני אפיקים – או לאפיק גרימת הסבל והכאב לצד השני או לאפיק ההתחזקות וההתעצמות, והוא בוחר באפיק השני.

בשיחה עמו נשאל דובוב האם לא היה לגינויים ולהתנערויות של בכירי המפלגה מהמעשים חלק ביצירת התווים של מי שאחראים למעשים, שהרי מי שאינו אחראי אין לו ממה להתנער. "אני לא לוקח אחריות, אבל אני רואה שקרה כאן משהו מזעזע. הבית היהודי כמפלגת שלטון לוקחת אחריות על האווירה ולא על המעשים. אני לא מקבל את האשמות כאילו אנחנו שולחי שליסל והרוצחים, אבל יש כאן מקבץ התרחשויות וכמי שרוצה לקחת אחריות על העם זה הזמן לחשבון נפש".

להערכתו של דובוב הסיבה שבשלה נמנע מהשר בנט לנאום באירוע הלה"טבים היא הרצון של גורמים בקהילה להכפיש ולהכתים את הציבור הדתי שאותו מייצג השר בנט. "דרוש שיח אמיתי ושיח אמיתי צריך להיות נקי מהסתה מכל הכיוונים", הוא אומר ומספר על מפגש שקיים הוא עצמו אתמול, מפגש לא רשמי עם נציגות דתיות של הלהט"בים, "דיברנו ושוחחנו. הייתה הזדמנות לשיח אמיתי. יש אנשים שמנסים לטעון שידינו שפכו את הדם הזה והם עסוקים כרגע בהכפשה של מגזר שלם. את זה לא ניתן. הם קוראים לבנט היטלר וכותבים שדמה של שירה ז"ל על ידיו של בנט. די. לאיזה מצב הגענו?".

עוד נשאל דובוב אם יתכן ועצם קיומה של תלונה במשטרה מעצים את אמירות ההסתה ונותן להן פומבי. דובוב אינו חושש מהפומביות הזו וסבור כי "זה טוב מאוד. אור השמש מחטא את הכול. שלא יכתבו רק בפייסבוק בהודעות פרטיות ובעמוד של השר בנט. בואו נברר את הכול ללא הסתה. אם קוראים לבנט היטלר ואומרים דברים מזעזעים, יש כאן מצב שבו צריך לומר די. יש לחופש הביטוי גבולות ברורים".

באשר לציפיות שלו מעבודת המשטרה מבהיר דובוב כי הוא עצמו אינו מתערב בעבודת המשטרה, על אף שדווח כבר הבוקר על תחילת עבודתו של חוקר המז"פ המשטרתי. "אני מצפה שמתוך השבר והכאב ניזכר מה קרה בקיץ שעבר, כשהלכנו לעזור לחיילים לפצועים ולתושבי הדרום בלי לחשוב מאיזה מגזר כל אחד מגיע. כולנו היינו עם אחד".

"יש חוק נגד הסתה ועם כל הכבוד יש דברים שלא ראויים להישמע בציבור. המשטרה כבר תחליט מה לעשות איתם. אני לא בעד 'שיימינג' אלא בעד שיח אמיתי, מקבל ומכיל, גם אם הוא נוקב, שכולם יהיו שותפים בשיח הזה", חותם דובוב את דבריו.