הסנאטור מקיין
הסנאטור מקיין צילום: רויטרס

הסנאטור ג'ון מקיין מבהיר כי אמנם אין בקונגרס רוב שיכול לעקוף וטו נשיאותי בנושא, אבל ברור שההתנגדות להורדת הסנצקיות מהממשל בטהרן, גדולה משמעותית מהתמיכה.

"אנחנו עומדים בנקודת זמן קריטית, בגלל ההסכם עם איראן. אני לא יכול לשים את עצמי במקום שבו נמצאים הישראלים, אבל אני מסכים לגמרי עם ראש הממשלה נתניהו שמדובר באיום קיומי על ישראל".

לדבריו, "כרגע אין מספיק קולות כדי לעקוף את הוטו, אבל הדינמיקה אינה לטובת של הממשל כלל".

מקיין התייחס גם לסוגיית הפיצוי, והתעקשותו של ראש הממשלה שלא לדבר עם האמריקנים על פיצוי בטחוני בעקבות העיסקה עם איראן ואמר שהנושא גורם לא לחוש שלא בנוח. "הנשק שיוצע בצורה כזו או אחרת, לא יכול להרגיע את הדאגה האמיתית של ישראל מפני ההסכם הזה", הוא מבהיר.

הוא מציין כי העניין האישי בין הנשיא אובאמה וראש הממשלה נתניהו אינו העניין שעל הפרק. "הקשר בין ממשלת ישראל והממשל האמריקני חזק יותר מאי פעם ואינו מדאיג אותי. אני מודאג מהעובדה שישראל חשה מאויימת מאיראן".

מקיין הביע את חוסר שביעות רצונו מההסכמים שנערכו ישירות בין איראן והסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, ואמר כי המצב בו הם נשמרו בסוד, ואפילו לא הובאו לעיון הסנאטורים, אינו ראוי.

הוא גם התייחס בביטול לדברי נשיא ארה"ב, ברק אובמה שטען שהאלטרנטיבה להסכם היא מלחמה, והבהיר כי יש לדעתו אלטרנטיבות נוספות, ומדובר בהתבטאות שהיה אפשר להימנע ממנה.

מוקדם יותר הערב נאם הנשיא אובמה בוושינגטון במטרה לגייס תמיכה בהסכם הגרעין עם איראן לקראת אישורו בקונגרס, על רקע הלחצים הכבדים שמפעילה ישראל נגד אישור העסקה.

אובמה הסביר את יתרונות ההסכם, "ההסכם עם איראן חוסם את כל הדרכים של איראן להגיע לפצצה הגרעינית, הוא כולל פיקוח חסר תקדים. נכון שלא נפתרו כל הבעיות אבל הוא פותר את בעיית ביטחון קשה". 
הוא טען כי מי שמתח ביקורת על הסכם הביניים עם איראן, טעה. "תכנית הגרעין האיראנית הושהתה, מצבור האורניום הופחת, הפיקוח הוגבר". על התנגדות ישראל אמר הנשיא כי "כולם חוץ מממשלת ישראל לא הביעו התנגדות להסכם".

הנשיא האמריקני ציין כי ההסכם מונע מאיראן להפיק פלוטוניום הדרוש לפצצה ולבנות כור מים כבדים לפחות 16 שנים. "לא תוכל להעשיר אורניום לפחות 15 שנה. איראן תיפטר מ-95% מהאורניום המועשר שלה למשך 15 השנים הבאות''.

גורם מדיני בירושלים הגיב לדבריו של אובמה ואמר כי "ישראל אינה מפקפקת בכנותו של הנשיא אובמה, אך חולקת על עמדתו.

''הסכם זה אינו מונע מלחמה אלא מקרב אותה משום שהוא נותן לאיראן לגיטימציה בינלאומית לבניית תשתיות לייצור ארסנל של פצצות גרעין, והוא מממן את מכונת הטרור והתוקפנות שלה במאות מיליארדי דולרים'', אמר הגורם המדיני.
 
"ההסכם אינו חוסם את דרכה של איראן לפצצה – להיפך. הוא מאפשר לאיראן להתקדם בשני מסלולים לפצצה – בין אם תעמוד בהסכם, ובין אם תפר אותו", הוסיף הגורם. ''ההסכם משאיר בידי איראן תשתית גרעינית שאינה נדרשת לצורכי שלום, אבל הכרחית לתכנית גרעין צבאית. מי שרוצה בתוכנית גרעינית אזרחית אינו זקוק לאלפי צנטריפוגות שמעשירות אורניום''.