ועדת הפנים בהר הזיתים

ועדת הפנים של הכנסת ערכה הבוקר (ראשון) סיור בהר הזיתים בעקבות אירועי הוונדליזם במתחם בית הקברות.

יו"ר הועדה, ח"כ דוד אמסלם, אמר במהלך הסיור "נעשה הכל שכל יהודי יוכל להגיע לכל מקום בירושלים בביטחה. לא נסכים לשום סוג של טרור".

מפקד מחוז ירושלים, ניצב צ'יקו אדרי, נעדר מהסיור בשל דיון שהתקיים אצל שר הביטחון יעלון בעקבות מות האבא מהכפר דומא ושלח את סגנו, תנ"צ אבשלום פלד.

ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) אמר לפלד כי משהו בתפיסה לא נכון, כלשונו, "לא יכול להיות שיש כל יום בקבוקי תבערה ואבנים, ואנשים לא יכולים לבוא למעלה הזיתים. פלד השיב כי "אין מצב שיהיה שוטר על כל מצבה. המשימה שלנו שכל יהודי יוכל ללכת כאן בביטחה".

ח"כ אמסלם אמר כי חייבים להקים יחידה מיוחדת של המשטרה כדי שתיתן ביטחון בהר הזיתים. בתגובה אמר סגן מפקד המחוז כי "הנחת העבודה שלנו שלא יהיה כאן שום אירוע ואכן יש ירידה בכמות האירועים. יש תוכנית כדי למגר את האירועים, אך אני ומפקד המחוז לא מרוצים מהמצב".

הוא ציין כי בקרוב תוקם במקום תחנת משטרה ותוצבנה שתי פלוגות, אך הדגיש, "לא נצליח להגיע שיהיו כאן 0 אירועי זריקות אבנים". 

השר זאב אלקין אמר כי הבעיה היא החינוך, "החינוך כאן לילדים הוא של הרשות הפלסטינים והחינוך כאן מוביל לטרור וכאן אנחנו יכולים לשנות את זה.

מנהל מועצת בתי העלמין בירושלים, הרב הלל הורביץ, אמר כי "כדי להחזיר את הביטחון צריך להביא את עם ישראל לכאן".

"התרשמתי משמירת הביטחון בהר הזיתים", אמר ח"כ אברהם נגוסה, "לא ייתכן שמשפחות יפחדו להגיע לקברי יקיריהם . עלינו כמדינה ריבונית לפעול וחייבים להחזיר את הביטחון לאזרחי ישראל ובכלל לכל תושבי ירושלים. על המשטרה לשים יותר כוחות על מנת לתת תחושת ביטחון לכל מי שמגיע למזרח ירושלים והר הזיתים".

"מאוד מוזר לנסוע תחת אבטחה כבדה ואוטובוס ממוגן ירי בתוך עיר בירה במדינת ישראל. חייבים לשים את ביטחון אזרחי ישראל בראש סדר העדיפויות", אמר נגוסה שקרא גם לשקם את הקברים שנפגעו ונשרפו ולעשות זאת כמה שיותר מהר. 

סגן שר הבינוי, ז'קי לוי אמר כי "המאבק כאן הוא גם על ריבונות. הר הזיתים הוא סמל. כל יהודי דתי יודע מה ההר הזה מסמל ומה חשיבותו".

הבעיה שנוצרה כאן היא לא רק של אבטחתית צריך להניע לכאן כמה שיותר יהודים. איפה שלא נהיה, נאבד את האחיזה והבטחון. אנחנו נחזק ונתמוך את יו״ר ועדת הפנים, דודי אמסלם בדרכו להגברת האבטחה סביב ההר".

ח"כ אמסלם התרעם על האבטחה הכבדה במהלך סיור חברי הכנסת "אנחנו באנו לסיור ומעלים אותנו לאוטובוס ממוגן ירי, שלושה ג'יפים צבאיים מאחורינו, חיילים ומשטרה. עוד מעט ישימו מסוק מעל ראשינו - מה אנחנו בסרט הוליוודי אנחנו מסיירים בלב לבה של ירושלים. איך הגענו למצב הזה שחברי כנסת צריכים להסתובב כך. עוד מעט נחזור לממוגנים מקום המדינה". 

"אנחנו לא מקבלים תירוצים של תקציבים וחוסר בכוח אדם, המשטרה צריכה להעניק ביטחון למבקרים במקום", הוסיף. 

סגן ממ"ז ירושלים

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו