הרב ברלנד בכותל
הרב ברלנד בכותל פלאש 90

מנהיג 'שובו בנים' נמלט לגואטמלה? במהלך היממות האחרונות מתרוצצת שמועה בקרב חסידי הרב אליעזר ברלנד, ראש קהילת 'שובו בנים' המבוקש לחקירה בארץ, כי מנהיגם נמלט לגואטמלה.

במהלך שיעור שמסר ביום שישי האחרון והושמע בקו התוכן של קהילת 'שובו בנים', נשמע הרב מבקש שלא לבוא אליו ורמז על מקום הימצאו. חסידים בקהילה איששו את הדברים, אך ישנם המטילים ספק וטוענים כי לפי שעה "השתיקה יפה ושום דבר לא ברור בעניינו של הרב", כלשונם.

בהמשך ביקש מחסידיו לפקוד את ציונו של רבי נחמן מברסלב באומן שבאוקראינה בראש השנה הקרוב. "תתנהגו בפשטות. רק אצל רבנו, הוא יגן עליכם", אמר.

לפני כחודש מסרה התביעה בהולנד לשאלת כתבים מקומיים שתהו האם המידע לפיו מנהיג 'שובו בנים' הרב ברלנד נמלט מהמדינה נכון כי "אין לנו כרגע קשר עם הרב ברלנד ואנחנו בודקים היכן הוא נמצא". לשאלת העיתון ההולנדי 'פולקסרנט' השיב הדובר מטעם התביעה כי "אנו מכירים את השמועות על כך שברלנד עזב את הולנד, אולם לא קיימות לכך ראיות ברורות".

במהלך השבוע שקדם לבריחה הדף בית המשפט העליון בהולנד את ערעורו של הרב ברלנד על פסיקת בית משפט מקומי שהורה על הסגרתו לישראל. בג"ץ פסק כי הרב ברלנד יוסגר לישראל. פרקליטיו הבהירו כי יערערו על הפסיקה לערכאה שיפוטית גבוהה יותר.

יצוין כי כבר אז התרוצצו שמועות כי הרב ברלנד נמלט לאוקראינה ומשם לגואטמלה, דבר המקבל כעת אישוש נוסף.