"החובה לתת הזדמנות שווה - חובתה של המדינה"

נשיא המדינה אירח במשכנו את תכנית "עתידים" המציינת 15 שנות פעילות למתן הזדמנות שווה לצעירים בפריפריה הגאוגרפית והחברתית של ישראל

חזקי ברוך - ערוץ 7 , כ"ה באב תשע"ה

הפאנל בבית הנשיא
הפאנל בבית הנשיא
צילום: חיים צח, לע''מ

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין, אירח במשכנו את תכנית "עתידים" המציינת 15 שנות פעילות.

התכנית פועלת למתן הזדמנות שווה, טיפוח המצוינות בקרב בני נוער וצעירים ועידוד השכלה גבוהה בתחומי המדע, הטכנולוגיה ותכניות הצוערים לשירות הציבורי בפריפריה הגאוגרפית והחברתית של ישראל. באירוע השתתפו שאול מופז, ממייסדי התכנית, ומנכ''ל "עתידים" זאב חיות.

הנשיא ברך את בוגרי עתידים שהגיעו למשכנו. "היום, בו אנו מציינים חמש עשרה שנה ל-'עתידים', הוא יום של התרגשות וגאווה. ויחד עם זה, עומדת בצדו עובדת יסוד עיקשת כאובה ולא פתורה. בצד ההתפתחות העצומה של החברה והמשק בישראל בעשורים האחרונים, בישראל עדיין ישנה פריפריה.

"המרחק בין המרכז לפריפריה כיום אינו רק מרחק גאוגרפי, ולעתים, הוא אינו מרחק גאוגרפי כלל. זהו מרחק של פערים באיכות החינוך, בתשתיות קהילתיות של תנועות נוער, מוסדות תרבות ובידור. זהו מרחק של פערים בהיצע תעסוקתי. במלים אחרות זהו מרחק, שנובע מן הפער המקומם- בנגישות שווה להזדמנויות".

ריבלין הדגיש את התפקיד החשוב של תכנית "עתידים" במתן הזדמנות שווה אך הדגיש כי אין די בכך ועל המדינה לעשות יותר עבור תושבי הפריפריה. "'עתידים' לבדה לא יכולה לנצח את הפריפריה. החובה לתת הזדמנות שווה איננה מוטלת רק על כתפיהם של יזמים חברתיים מרחיקי ראות וצעירות וצעירים ברוכי כישרון ושאיפות, זו חובתה של המדינה כולה.

''כדי להמשיך ולשגשג, אנחנו מוכרחים לרתום את הכישרון הישראלי, בכל מקום שבו הוא נמצא, לתת לו הזדמנות ולהציע לו עתיד".

הנשיא סיפר כי הוא מקבל פניות רבות מצעירים חרדים הנתקלים בדלתות סגורות כשהם מבקשים להשתלב בשרות הציבורי או במגזר הפרטי. "לעתים מדובר בצעירים שעשו כל מאמץ אפשרי לפרוץ את החומות החברתיות, הפריפריאליות, של הציבור והמגזר שלהם, רק כדי לגלות שהם עומדים בפני חומות לא פחות גבוהות ולא פחות מאיימות.

''אני מאמין", הוסיף ריבלין, ''כי צריך לעגן בחוק מכסות ייצוג והעדפה מתקנת לציבורי הפריפריה השונים במגזר הציבורי ולעודד ולתמרץ שילוב של ציבורים שונים במגזר הפרטי. דרך צעדים כאלו תוכל המדינה לענות כראוי להזדמנות העצומה ש'עתידים' מייצרת עבורה מזה חמש עשרה שנה".

במהלך האירוע נערך פאנל בהשתתפות שישה מבוגרי "עתידים" המייצגים את התוכניות השונות המוצעות לצעירים בפרויקט. המשתתפים סיפרו על התרומה של התוכניות השונות למסלול בו בחרו וכיצד השפיע התכנית על עתידם ועל המשך תרומתם לחברה ולפרויקט.

בפאנל השתתפו:

- אביב עזרן מקצרין, סטודנט להנדסת חשמל בטכניון בוגר תכנית מצטיינים לתעשייה

- דחלה פאטמה, מהנדסת מזון בוגרת תכנית נוער ערבי מצטיין בטכניון

- יהודה מורגנשטיין בוגר תואר B.Sc בהנדסת תעשייה וניהול מהטכניון ובוגר תכנית "חלמיש" בה לומדים חרדים מקצועות יישומים

- אודיה מושקוביץ שסיימה את לימודי התיכון בבית הספר "דרכא-דנציגר" בקריית שמונה במסגרת תכנית קדם לגלאי 13-18

- סרן ד"ר הדס מלדה מצרי שסיימה בהצטיינות לימודי רפואה באוניברסיטת בן גוריון בנגב במסגרת מסלול עתודה האקדמית של עתידים בצה"ל וכיום היא הרופאה האתיופית הראשונה בצה"ל

- אביה ברנפלד, בוגרת תואר ראשון בניהול, תקשורת ומנהל ומדיניות ציבורית מאוניברסיטת בן גוריון- בוגרת התכנית לשלטון המקומי לאחריו השתלבה בעיריית ירוחם