הקיצוץ בגרעינים - נמנע או לא נמנע?

רכזי גרעינים מכל הארץ פנו לשרי "הבית היהודי" בבקשה למנוע את קיצוץ התקציב המתוכנן. השר אריאל טען: ''הקיצוץ בוטל''.

רפאל לוי , כ"ה באב תשע"ה

למעלה משישים רכזי גרעינים מרחבי הארץ פנו לשר החינוך נפתלי בנט, לשרת המשפטים איילת שקד ולשר החקלאות אורי אריאל בעקבות מידע שהגיע לידיהם ולפיו משרד האוצר מבקש לקצץ חלק משמעותי מתקציב הגרעינים בתקציב המדינה לשנת 2016-2015.

"אנו חברים ופעילים המכירים מקרוב את המפעל הייחודי של הגרעינים והקהילות המשימתיות לאומיות ברחבי הארץ פונים אליכם לעמוד כחומה בצורה נגד הניסיון לפגוע ולהרוס את מפעל הגרעינים", כתבו.

הם הזהירו כי הקיצוץ עלול להביא להתמוטטות גרעינים, "קיצוץ כזה, אם חלילה יבוצע, יביא לפגיעה אנושה בגרעינים ואף להתמוטטות של גרעינים רבים. קיצוץ כזה יביא לסגירת עשרות ומאות פרוייקטים למען נוער בסיכון, לקידום עולים, פעילויות בתחום החינוך, קיצוץ כזה יגרור פיטורי עובדים ופגיעה אנושה במשפחות שקיבלו החלטה לעבור עם ילדיהם לערים ולשכונות כדי לפעול שם ובמקרים רבים סמכו על העבודה החלקית במסגרת הגרעין".

אופיר חיים, המנהל את הגרעין המשימתי בקרית מלאכי ומהחתומים על המכתב, אמר כי "הגרעינים והקהילות הם מפעל חברתי לאומי שפועל לשינוי כיוון בחברה הישראלית בכלל ובפריפריה בפרט. המשמעות של קיצוץ כפי שמתוכנן הוא הרס המפעל ועצירת התנופה של השנים האחרונות ותהיה זו בכיה לדורות".

הפעילים טוענים כי עמל של שנים והשקעה של דור, כלשונם, עלולים להתדרדר לתהום אם השרים לא יעמדו נגד הקיצוץ.

אופיר חיים מוסיף כי אלפי חברי הגרעינים בכל רחבי הארץ ומאות אלפי התושבים השותפים בפעילות הגרעינים מצפים כי שרי הבית היהודי יבהירו לראש הממשלה, לשר האוצר ולפקידי האוצר, כי הבית היהודי לא יתן ידו לקיצוץ כזה וכי נציגיו לא יתנו יד בכנסת ובממשלה להרס מפעל ציוני לאומי ויהודי.

לפני יומיים פורסם בערוץ 7 מכתבו של שר החקלאות בו ציין את הישגי הבית היהודי בדיונים על התקציב. בין שאר ההישגים כתב השר, "מנענו קיצוץ במשאבי הגרעינים המשימתיים. הגרעינים הוכיחו עצמם כגורם משמעותי בלב העשייה החברתית בישראל.

"עם הקמת מנהלת עבור הגרעינים המשימתיים, שתנהל את ההשתתפות הממשלתית, יתאפשר ליישם ולקדם פרויקטים נוספים לטיפוח ולקידום המרחב העירוני בו הם פועלים".