"איראן עקבית, ברור שהיא תפר ההסכם"

ד"ר אפרים הררה, מזרחן ומומחה לאיסלאם, מסביר בראיון לערוץ 7 על המחדל בעצם חתימת הסכם עם איראן.

אלירן אהרון , כ"ו באב תשע"ה

ד"ר אפרים הררה, מזרחן ומומחה לאיסלאם מסביר בראיון לערוץ 7 על המחדל בעצם חתימת הסכם עם איראן.

"איראן לא בדרך לשום שינוי אלא להמשך המדיניות העקבית שלה", הוא קובע. "כדי להבין את הנושא צריכים להבין מה הוא משטר האייתולות. משטר האייתולות דוגל במהפכה של חומייני, המהפכה שתביא להשתלטות של האיסלאם השיעי על כל העולם. מי שאמור לעשות את זה, הוא המהדי האימאם השנים עשר שחוזר, והחידוש של חומייני הוא שמדינת איראן תסייע למהדי בפעולות בפועל בעולם".

"זאת המדיניות. הם עקביים בה, הם פועלים ליצוא המהפכה דרך ארגוני 'פרוקסי' כמו החיזבאללה בלבנון והחותי'ם בתימן והם יידבקו בדרך הזאת", הוא מסביר.

הררה מסביר כי איראן היא מהחשובות שבמדינות האיסלימיות וגדולי הוגי הדעות האיסלמאים יצאו ממנה. עם זאת, הוא אומר, איראן היא מדינה שמתקיימים בה מיעוטים, "הפרסית אינה השפה של כולם, יש הרבה מיעוטים שמדוכאים מידי פעם באלימות על ידי המשטר המרכזי ובנוסף לדבר הזה יש באוכלוסיה אזרחים רבים שאינם מסכימים עם משטר האייתולות".

הוא מסביר על ההבדל בין איראן למדינות הערביות, "אתה לא תמצא שם כמו למשל במצרים או ברשות הפלסטינית 90% שתומכים בשריעה. יש שם תופעות כמו עשרה מיליון שצורכים סמים על בסיס קבוע, יש שם הגירה גדולה, רק בארה"ב יש כשש מאות אלף איראנים, זאת אומרת שיש מתחים בתוך החברה האיראנית שלא דומה למה שקורה במדינות הערביות האחרות".

לשאלה כיצד קרה שרק ישראל מתנגדת להסכם הוא עונה, "יש כאן דבר מפתיע. אנחנו צריכים לבחון את עצם ההסכם ולא את הפרטים שלו. צריך לזכור שבשיעה ובאיסלאם בכלל הדגם של הסכם עם אויב, ואיראן הגדירה את ארה"ב ואת המערב כאויבים, הדגם הוא ההסכם שחתם מוחמד עם חודיבייה, הסכם לעשר שנים עם אנשי מכה כאשר הוא הפר אותו באופן חד צדדי ברגע שהיה לו מספיק כח ואז הוא כבש את מכה בלי קרב שהוא בא עם עשרת אלפים חיילים".

לסיכום הוא מבהיר, "הסכם באיסלאם אורתודוקסי חייבים להפר כשמספיק חזקים".