כתב יד של הבן איש חי בארמונו של סאדאם

בניו יורק יושב מומחה לכתבי יד יהודיים ומפענח כתב יד שאותר בתיבה בארמונו של סאדאם חוסיין בבגדד ומיוחס לבן איש חי.

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ"ה באב תשע"ה

כתב היד של הבן איש חי
כתב היד של הבן איש חי
צילום: באדיבות הרב יצחק ברדע

בתוך ארמונו של סאדאם חוסיין, שליט עיראק בעבר, בבגדד מצאו כוחות צבא ארה"ב תיבה ובה כתבי יד עתיקים, בין השאר גם את כתב ידו של הבן איש חי. כך מספר ליומן ערוץ 7 רבה הספרדי של רמת גן, ראש ישיבת 'משמרת אליהו', הרב יצחק ברדע.

"בהתערבות האמריקאית בעיראק שבה חוסל סאדאם חוסיין פרצו לארמון שלו ומצאו דברים רבים. בין היתר היה ארגז עם חומר יהודי. האמריקאים לקחו את הארגז לארה"ב ובדקו מה יש בו. בין היתר הם מצאו את כתב היד של הבן איש חי", מספר הרב ברדע.

לדבריו השוואה שנערכה בין כתב היד שאותר בארגז לבין כתב ידו של הבן איש חי אוששו את ההערכה שאכן מדובר בכתב יד של גדול רבני עיראק בדורות האחרונים. כתב היד נמסר לנציגים היהודים שהתפעלו מהדבר, מספר הרב ברדע.

כעת, מוסיף הרב ומספר, נמצא כתב היד בבדיקה של מומחה יהודי בניו יורק. מדובר בלמעלה ממאתיים עמודים הכוללים כשבעים דרשות על פרשת השבוע. הרב ברדע מזכיר כי ספרו המפורסם של רבי יוסף חיים, ה'בן איש חי' כולל את דרשותיו לפרשת השבוע משתי שנים בלבד מתוך כחמישים שנה בהן כיהן ברבנות.

כתב היד של הבן איש חי באדיבות הרב יצחק ברדע

הרב ברדע מוסיף ומזכיר כי הרב שהיה איש קבלה והלכה היה דורש בפני באי בית הכנסת שלו במשך כשלוש שעות רצופות שבהן היה בית הכנסת מלא עד אפס מקום. משנותיו הרבות נאספו דרשות רבות ועד כה היה ידוע רק על הדרשות שנאספו משתי שנים וכעת, עם גילוי כתבי היד בארמונו של סאדאם חוסיין, נפתחת יריעת דרשותיו באופן משמעותי.

להערכתו של הרב ברדע חקר כתב היד עשוי להתמשך לאורך שנים שכן מדובר בתרגום כתב יהודי ערבי שאינו דומה לכתב המוכר לנו כיום. כתב זה כולל מחיקות רבות, ראשי תיבות שיש לפתוח, כותרות שיש להבין ולעיתים בשל איכות הדף הירודה אותיות עוברות מצד אחד לצד השני ועריכת הדברים באופן מחודש מחייבת השקעה רבה תוך שימוש בטכנולוגיה מתקדמת.

הרב ברדע מעריך כי לנוכח ענקיותו של הבן איש חי צפוי פרסום תוכן כתב היד לעורר סערה רבה בעולם התורה. הוא מזכיר את ההערכה הרבה לה זכה הבן איש חי בקרב כלל קהילות ישראל, גם מעבר לעיראק. שמעו הגיע גם לקהילות אירופיות ולחסידויות גדולות שאדמוריה"ן התבטלו בפניו. הוא מזכיר את כתביו שעסקו הן בהלכה, הן בקבלה והן בתחומים שלא היו אופייניים לרבנים אחרים כספר החידות שכתב וספר הלכות הנשים שכתב בערבית שהייתה אז מדובר בפי נשות עיראק.