הערכות: בג"ץ יבטל את החוק למניעת הסתננות

לקראת הכרעת בג"ץ היום בעתירה נגד החוק למניעת הסתננות מעריכים במרכז למדיניות הגירה ישראלית: בג"ץ יבטל או יעקר מתוכן את החוק.

תגיות: בג"ץ מסתננים
שמעון כהן , כ"ו באב תשע"ה

מסתננים ב'חולות'. ארכיון
מסתננים ב'חולות'. ארכיון
צילום: תומר נויברג. פלאש 90

היום (שלישי) לקראת ערב יתפרסם פסק הדין של בג"ץ בעתירה שהגישו מספר ארגונים לא ממשלתיים לביטול החוק למניעת הסתננות בפעם השלישית. כך דיווחה מזכירות בית המשפט.

בחוק, שעבר בחודש דצמבר 2014, נקבע כי תקופת השהייה המקסימאלי במתקן חולות יקוצר משמעותית מהחוק הקודם והוא עומד על שנתיים בלבד. בעקבות פסיקות קודמות של בג"ץ החוק החדש קיצץ גם במספר ההרשמות היומיות שהופחתו משלוש פעמים ביום להרשמה יומית אחת בלילה.

במרכז למדיניות הגירה ישראלים מביעים חשש מפסק הדין הצפוי ומציינים כי הערכותיהם באשר לתוכן הפסיקה נובע מהוראת בית המשפט להקפיא דיונים בעתירות שונות עד לפרסום ההכרעה. דברים אלה מלמדים, כך מעריכים במרכז, על כוונת בג"ץ לבטל את החוק כולו או חלקים מהותיים מתוכו, עד כדי ריקון החוק מכל תוקף, טוענים במרכז.

אורלי יוגיר, מנכ"ל המרכז למדיניות הגירה ישראלית אומרת כי: "לאור ההתגברות האחרונה בהסתננות לישראל, ביטול החוק או חלקו יעביר מסר מסוכן למאות אלפי המסתננים הפוטנציאלים המכלכלים את צעדיהם הבאים, דבר שיביא לחידוש שטף ההסתננות לישראל, מעל, מתחת, ומסביב לגדר, או בדרך הים".

לדבריה "ביטול החוק יביא גם לעצירת הליך היציאה מרצון שמקדמת הממשלה. אנו מקווים כי שופטי בג"ץ יאפשרו למדינה לשמור על ריבונותה ולבצע את דבר המחוקק. אם לא, על נבחרי הציבור בכנסת ובממשלה לפעול בהקדם על מנת לייצר חקיקה חלופית שתבטיח כי ההסתננות לישראל והמשך שהייה בה, ללא עילת מקלט, לא תשתלם בכל מקרב".