הרב סתיו עונה לביקורת

הרב דוד סתיו, מראשי ארגון צהר, מתייחס הבוקר (שלישי) בראיון לערוץ 7 לביקורת נגד הקמת בתי דין עצמאיים לגיור.

"קבוצת רבנים שרואה בדאגה רבה את תהליך ההתבוללות שמתרחש לנגד עינינו במדינת ישראל החליטה להתמודד עם האתגר הזה דרך הקמת בתי דין עצמאיים לגיור, בעיקר גיור קטינים", מסביר הרב.

הוא מדגיש כי המדינה והרבנות הראשית אכן לא מכירות בגיורים אלו, "ניידע את המתגיירים או את ההורים שהמדינה לא מכירה. אנו מקווים כשהמספר יגדל גם המדינה תבין שהיא צריכה להכיר בגיורים האלו. ננהל שיח עם הרבנות כדי להסדיר את העניין".

על ביקורת מפי הרב חיים דרוקמן והרב יעקב אריאל הנרתעים מכך שהקמת גוף פרטי תהיה פתח לעוד גופים שחלקם רפורמים אמר, "אני מאוד מעריך את שני הרבנים החשובים האלו. חשוב להזכיר שאין חרדי שמכיר בגיורי הרבנות הראשית, כולל גיורי הרב דרוקמן, האמת הזו היא לא נעימה והיא כואבת. כינו אותם כבית דין של רשעים".

עוד ציין כי "יש כבר היום כבר בתי דין פרטיים לגיור. יש להבין שאנו עשינו כל מאמץ כדי להגיע להסכמה עם הרבנות על נהלים מוסכמים. האיום מפני הרפורמים הוא איום קיים. ניסינו לדבר עם הרבנות אך הם לא רצו בכך".

על הראיון ברדיו קול חי בו התחצף המגיש אבי מימרן לרב אמר, "אני רוצה להפריד בין הציבור החרדי מצד אחד לבין שדרן חסר דרך ארץ מצד שני. הציבור החרדי הוא ציבור בעל מידות טובות. התגובות שאני מקבל מהציבור החרדי בעקבות ההשתלחות הן מדהימות ומרשימות ביותר".

לדבריו, "לחלק מהשדרים כמו לחלק מהפוליטיקאים קשה לנהל תרבות של מחלוקת מתוך כבוד הם חושבים שאם רוצים לבקר חייבים להשמיץ. גם לרב אריאל ולרב דרוקמן יש ביקורת אך הם מדברים בכבוד. זה לא ממעיט מהחריפות של הביקורת. גם התגובות שלנו לא חלשות אך מתוך דרך ארץ. אני מקווה שתרבות השיח תשתנה. אפשר להתווכח ולומר דברים נוקבים גם בלי לפגוע בבני אדם או להוריד אותם ממשרתם".