מימון ממלכתי לתערוכת ערביי מזרח ירושלים?

תערוכת '37%' מעוררת סערה והתקוממות. אישים וגופים תובעים מהעירייה להפסיק את המימון לגלריה המציגה. העירייה: לא מממנים את התערוכה.

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ"ו באב תשע"ה

עיסוויה במזרח ירושלים
עיסוויה במזרח ירושלים
פלאש 90

בגלריית 'ברבור' שבירושלים נפתחה אתמול (שני) תערוכת "37% - סיפורים מירושלים המזרחית". התערוכה המביאה מסיפוריהם האישיים של ערביי מזרח העיר מעוררת התקוממות רבה מצידם של ארגונים ואישים בעיר, לנוכח האמירות הפוליטיות הגלומות בה.

ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם מאור צמח, ראש ארגון 'לך ירושלים' המספר על התערוכה הקוראת למעשה לחלוקתה של העיר ומעניקה במה לתיאור מה שמוגדר כ'מצוקות הכיבוש' הישראלי.

בדבריו מזכיר צמח מספר ציטטות מעמוד הפייסבוק של התערוכה, שם נכתב כי המיזם כולו "נולד בעקבות הקיץ האלים של 2014, שהותיר את ירושלים שברירית ומעורערת". זאת מבלי להזכיר את כלל האירועים שהתרחשו בעיר בשנה שעברה, אירועים שכללו שורת פיגועי טרור, הסתה מבעבעת ומבצע צבאי שהתרחש ברצועת עזה והשלכותיו הגיעו עד ירושלים.

"זו תערוכה שמוצגת כמשהו תמים", הוא מסביר. "סיפורים על 37 אחוזים מתושבי ירושלים, הצד הפלשתיני של העיר", אך מתחת לפני השטח, אומר צמח, הדברים מתסיסים את ערביי העיר ומתארים את קשייהם באופן חד צדדי ומגמתי. להערכתו חזות זו העולה מהתערוכה פוגעת גם בתושבי מזרח העיר עצמם.

צמח מזכיר בדבריו כי התערוכה כוללת את סיפוריהם האישיים של מספר דמויות ערביות במזרח העיר ואחד מהם הוא ג'יהאד עוואדה, מנכ"ל הועד למאבק בנורמליזציה, כלומר ש"כל מה שיש בו נורמליזציה הוא אמור למנוע את זה", מסביר צמח ומדגיש עובדה זו כעדות למגמה שמתחת לפני השטח בתערוכה – לעורר ולהתסיס את ערביי ירושלים כדי למנוע נורמליזציה ורגיעה ביחסם למדינת ישראל.

צמח מצטט עוד בדבריו מתוך אתר 'עיר עמים' ובו אומר עוואדה כי השינוי היחיד שהוא מוצא בירושלים הוא הרס בתים ותנופת התנחלות ואינו נכון לקיים שיח עם הגורמים היהודים שכן בתום השיח הם הולכים לבתיהם והוא שב למציאות של כיבוש ודיכוי. עוד כתב באתר "אנו חייבים להפגין כבוד לעצירים ולחללים ששילמו את המחיר המאבק במסגרת הפעילות של הועד הפלשתיני נגד נורמליזציה". צמח מצידו רואה בדברים אלה הלל ושבח למחבלים, וככזה לא אמור אותו עוואדה לקבל מימון ולגיטימציה מעיריית ירושלים.

יצוין כי בעמוד הפייסבוק של התערוכה נכתב כי לצד המוצגים והצילומים "אין הכוונה להימנע מדיבור על 'הפוליטי', הוא מצוי בכל נים של החיים בירושלים. הפרויקט מבקש להרחיב את הפוליטי אל תוך האישי ולהפך, כפתח להזדהות שמעבר לחוויות של זרות ופחד".

"אין לנו בעיה שיציגו בשם הדמוקרטיה וחופש הביטוי והתרבות את הדברים, אם זה מה שהם רוצים להציג ולשבח, אבל לא על חשבון משלם המיסים הישראלי" אומר צמח ומזכיר את החוק האוסר תמיכה של גופים ציבוריים במקדמי אג'נדה פוליטית, "גלריית ברבור נתמכת על ידי עיריית ירושלים ומשרד החינוך בצורה מאוד משמעותית. הגלריה לא תוכל להתקדם בלי תמיכות ממשלתיות. אם הם רוצים להציג שיציגו את הדברים במקום פרטי, שישכרו אולם, אבל לא בכספי ציבור".

לדברי צמח בעקבות מכתב ששיגר ופירט בו את טענותיו מחזיק תיק התרבות במועצת העירייה בודק את העניין. "יש כאן תערוכה שהביטוי הפוליטי שלה הוא שמאלי רדיקאלי. אנחנו לא צריכים לממן את זה, לא בצורה ישירה ולא בצורה עקיפה".

בהקשר זה הוא מזכיר את החלטתו של ראש עיריית באר שבע, רוביק דנילוביץ', להפסיק את הצגתו של סרט אנטי ישראלי בעירו בשל אותו סעיף בחוק האוסר השקעה כספית במיצגים פוליטיים. כעת הוא מקווה שגם עיריית ירושלים תנהג באותה דרך. הוא מזכיר כי בית המשפט עצר תמיכה כלכלית של העירייה ממפגן של תנועת ש"ס בירושלים בשל הגוון הפוליטי של האירוע.

"הרי 'עיר עמים' תומכים בחלוקת ירושלים ועיריית ירושלים מייצגת את אחדותה של ירושלים. לא נראה לי הגיוני שהחוק הישראלי מוחל על כל שטחי העיר וגוף עירוני וציבורי צריך לממן דבר כזה".

מעיריית ירושלים נמסר בתגובה כי "העירייה אינה שותפה במימון של התערוכה או בבחירת התוכן".