"שאיש לא יזלזל בכוח שלנו להגן על עצמנו"

ראש הממשלה נכח בהקרנת הבכורה של הסרט "סבנה" בהשתתפותו וסיפר מה צריך ללמוד היום מהמבצע של הסיירת לפני 43 שנים.

יוני קמפינסקי - ערוץ 7 , כ"ז באב תשע"ה


אמש (שלישי) נאמו בפרימיירת הסרט "סבנה" של "קשת" ראש הממשלה בנימין נתניהו, נשיא המדינה התשיעי שמעון פרס וראש הממשלה לשעבר אהוד ברק.

״סבנה היה המבצע הראשון שבו פרץ כוח למטוס חטוף", סיפר ראש הממשלה נתניהו, "המחבלים הבינו זאת ולכן הרחיקו את המטוסים מישראל וממקומות שאפשר לפרוץ אליהם, כמו באנטבה. אין ספק שסבנה היה המבצע הנחשוני שהביא לכריתת סוג זה של טרור. אנחנו יודעים שהטרור ממשיך והוא רחב, נובע ממדינות ותנועות אסלאמיות פודומנטליסטיות שמפוררות מדינות, במעשים שמאיימים על התרבות האנושית כולה". 

"הלקח המרכזי", אמר נתניהו, "הוא לא רק בהתקדמות שלנו, ביכולות שלנו, של צבא ההגנה לישראל ושל המערכות התומכות. המבחן החשוב ביותר, שאנחנו נמשיך לעמוד בפניו כל הזמן הוא הנחישות והתעוזה שלנו מול מבקשי נפשנו.  עברו למעלה מ40 שנה מאז חטיפת הסבנה. התעוזה והנחישות בצלמנו, זה לא השתנה. שאיש לא יזלזל בכך.״ 
  
״סבנה זה לא נס", קבע הנשיא לשעבר שמעון פרס, "אלא מעשה של אנשים עם גבורה בלתי רגילה שבראש מעיינם הצלת חיי אדם. עם אנשים כאלה אין ניסים עם חיילים כאלו אפשר ליצור ניסים ותחבולות- אני מצדיע לכם״.
 
״סבנה הוא מבצע לשחרור מטוס, ראשון מסוגו בכל העולם", אמר מי שהיה מפקד הסיירת בזמנו, ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק, "לא פעם שואלים אותי האם ניתן היום לבצע את אותם המבצעים של אז ״סבנה״, ״אנטבה״ והתשובה היא לא, כי ההיסטוריה לא חוזרת על עצמה. הטרור לא נפסק, המציאות משתנה וגם היריבים, אנחנו חייבים לשמר את הרוח שכיהנה אז בקרב מקבלי החלטות וגם בקרב הלוחמים. טובי הלוחמים והמפקדים שלנו שוקדים היום על הכנת תשובות ומענה יצירתיים לאתגרים שיבואו מחר.״

הוידאו מתוך הסרט "סבנה" באדיבות שידורי קשת, הקרן החדשה לקולנוע וסרטי יונייטד-קינג