השחקן שמגלם את החוטף: לא לקרוא לו "מחבל"

ערוץ 7 שוחח עם ג'ורג' סקנדר שמגלם בסרט החדש "סבנה" את עלי טהא אבו סניינה, המחבל הראשי מחוליית הטרור שחטפה את מטוס סבנה ב-1972. סקנדר אומר בתחילת דבריו שהמסר של הסרט זה "שהגיע הזמן לשלום".

בתגובה לתחושה של צופים שהשתתפו בהקרנת הבכורה אמש (שלישי) בירושלים כי הסרט מציג באופן חיובי מידי את הצד של חוטפי המטוס הבהיר סקנדר כי לדעתו לא מדובר בכלל במחבלים. "אני לא אוהב את המילה הזאת "מחבלים", אמר סקנדר, "אני לא קורא לו "מחבל", אני קורא לו "לוחם", זה בן אדם שנגזל ממנו משהו, נלקח ממנו משהו, והוא נלחם עליו חזרה". 

"אני יכול לא להסכים  על הדרך שבה הוא נלחם", המשיך ואמר השחקן לערוץ 7, "אבל אני לא חושב שבן אדם שנגזל ממנו משהו והוא נלחם עליו חזרה, אתה יכול לקרוא לו "מחבל". כזכור, המחבלים חטפו מטוס ובו כ-100 נוסעים, הניחו חומרי נפץ בנקודות שונות במטוס ואיימו לפוצץ אותו אם ישראל לא תשחרר מאות מחבלים.

אולי "לוחמים פוטנציאליים" יראו את הסרט ויקבלו השראה מה"לוחמים" שאתה מגלם

"אני אישית כג'ורג' לא מסכים עם הדרך הזאת, אוקיי? אני לא מסכים איתה".

אבל כשאתה מציג נרטיב כזה בסרט, זה יכול לעודד, לא?

אז מה אתה שואל אותי? תשאל את היוצרים, זה לא אני. אני שחקן, הכל בסדר".

ומבחינתך הדמויות שם הן לא של מחבלים

"חד משמעית לא מחבלים, הם לוחמים - אנשים שנלחמו על העקרונות שלהם, על הבתים שלהם ועל החזרה לאדמה שלהם. אני לא נגד שלום ולא בעד הדברים האלה, רק משנה משהו בהגדרה. במקום "מחבל", לקרוא לו "לוחם", וזהו".

וידאו מתוך הסרט "סבנה" באדיבות שידורי קשת, הקרן החדשה לקולנוע וסרטי יונייטד-קינג. הסרט, יצירתם של נתי דינר והבמאי רני סער ישודר ב"קשת", ערוץ 2, ב-8 בספטמבר.